Téma lekce
Účet "podzim".
Účel lekce:
Vytvářet schopnost psát obsah textu písemně podle hotového plánu.
Úkoly lekce:
Vzdělávací: naučit děti důsledně, v souladu s plánem reprodukovat text, přesně používat slova v řeči, aby se zabránilo opakování stejných slov.
Korekční vývoj: rozvíjet schopnost analyzovat změny v přírodě, obohatit slovní zásobu, rozvíjet ostražitost pravopisu.
Vzdělávací: výchovu dětí, lásku, úctu k přírodě; podporovat rozvoj pozorování.
Průběh lekce
1.Organizační moment.
2.Předběžná konverzace.
(na obrazovce reprodukce "Zlatého podzimu").
Přišel bez barvy a bez kartáče
A překreslil všechny listy.
Kdo je tohle? (Podzim).
Jaká je roční doba?
Pojmenujte podzimní měsíce.
Jakými změnami v přírodě určujeme, že podzim přišel?
(S pomocí obrázku).
3.Uveďte témata, cíle lekce.
4Čtení textu čtenáře.
Byl tam deštivý podzim. Je to nepříznivé počasí. Prudký podzimní vítr foukal.
Spun ve vzduchu a letěl barevnými listy. Padající listí začalo.
Noc je teď dlouhá a den je krátký.
Poslední ptáci létají na jih.
V obci sklizeň plodin brambor, zelí, jablek.
5.Slovní zásoba: ostrý vítr, podzim listí, sklizeň.
6.Konverzace o obsahu textu.
Jaké podzimní změny v přírodě jsou popsány v textu?
Co je to listí?
Co padne dnem i nocí?
Kde ptáci létají na podzim?
Co dělají lidé v obci na podzim?
7. Úvod do osnovy prezentace. (Plán je napsán na tabuli).
1) Změny v přírodě na podzim.
2) Listopad.
3) Den a noc na podzim.
4. Odchod ptáků.
5) Sklizeň.
8.Čtení textu učitele v částech, následované opakováním studentům každé části dle plánu. (Učitel pomáhá při výběru slov, konstrukci vět; z několika možností navrhovaných studenty je vybrána nejlepší volba).
9. Čtení textu učitele.
10.Školení pravopisu: deštivý, ostrý, podzim, podzim listí, dlouho, brambory, zelí.
11. Fizkultminutka.
12Psaní textu studentů na plánu. (Pro úroveň I).
Úkoly pro studenty úrovně II: zapište odpovědi na otázky.
Kolik je ročního období?
Jaké je počasí?
Co se stane s listy na stromech?
Co padne dnem i nocí?
Co dělají ptáci na podzim?
Co dělají rolníci na podzim?
Úkoly pro studenty III. Stupně: doplnit věty chybějícími slovy a zapsat.
Pojď (co?) ... na podzim. Stojí za to (co?) ... počasí. Otočil se a letěl ze stromů (co?). Začalo (co?) ... Noc teď (co?) ... Den (co?) ... Rolníci čistí (co?) ...
13.Shrnutí lekce.
Čtení a analýza 2-3 prací studentů.
PORADENSTVÍ
lekce pro vývoj řeči
TÉMA: prezentace
Účel lekce: naučit studenty psát prezentaci
Cíle lekce.
Osobnost:
Vytvořit pozitivní emocionální postoj k lekci.
Budujte dovednosti spolupráce se spolužáky
Předmět:
Formovat schopnost vytvořit plán pro text
Rozvíjet schopnost přenášet obsah textu na plán, psát slova se studovanými ortogramy.
Meta-předmět.
regulační:
rozvíjet schopnost pracovat podle plánu
kognitivní:
rozšířit myšlení studentů
rozvíjet psaní a mluvení
komunikativní:
schopnost vyjádřit své názory
formovat schopnost naslouchat názorům druhých
Typ znalostí: způsob akce
Typ lekce: ONZ
Vybavení.
U učitele:
prezentace
Studenti:
Notebook, pero.
Bibliografický seznam:
http://ext.spb.ru/index.php/2011-03-29-09-03-14/136-preschool-russian/3562--3-l-lr.html
Průběh lekce:
Org. moment |
|
Ahoj kluci | Dobrý den |
Posaďte se. Obraťte se k sobě, usmívejte se, dávejte dobrou náladu. Začněme lekci | |
Oznámení tématu lekce. Motivace k práci. |
|
Dnes máme velmi zajímavou a tvrdou práci. Po zajímavé, ale obtížné práci je pro lidi zajímavé odpočívat. Proč Chcete-li zjistit, co budeme dělat ve třídě, musíte odhadnout rebus | prezentace |
Dobře, dnes budeme psát prohlášení a kdo ví, co je to prohlášení? | Dopis textu z paměti. |
Ale abyste znali téma naší prezentace, musíte hádanku odhadnout. Poslouchejte pozorně: Sbírání darů přírody A v zahradě a na poli Přišla nevěsta zlata, A vše se brzy shromáždilo. | |
O čem je toto tajemství? | |
Jak tomu rozumíte? Jaká slova v tom pomohla? | Nevěsta zlatá sbírá dary přírody |
PERSONALIZACE |
|
A co můžeme nazvat dary přírody? | Houby, bobule, ovoce, zelenina |
Dobrá práce kluci, dnes budeme psát prohlášení o pádu. | |
Čtení textu |
|
Kluci, přečtěte si text prezentace. Kdo to chce číst v pověsti? (Každý má na stole tisk s textem) | |
Bylo to horké léto. Dny jsou kratší. Po obloze se houpaly šedé mraky. Tráva vyschla. Květiny zvadly. První ledové kry jsou již plovoucí na povrchu kaluží. Hromada mravenců ztmavne v trávě. Mravenci postupně začali chodit do podzemí a už jen zřídka se objevili venku. Nedlouho musela stát v mýtině hub. Ze stromu si všimli svižné veverky. Roztrhla je a schovala je do dutiny. V křoví pod stromem se připravuje pichlavý ježek na zimu. Vytáhl suchou trávu do díry. Ptáci odlétají v hejnech do teplých zemí. | |
Jaké známky podzimu jste viděli v textu? | Léto je za námi, mravenci se schovávají v zemi, veverka se začala zásobovat houbami, ježek se připravuje na zimu, ptáci létají do teplých zemí |
Snímek ukazuje zvířata a rostliny. V každé řádce najděte přebytek (na řádku 1 zvířata, na druhém závodě) | Extra jsou motýl a bříza |
Kde mravenci začali mizet? | Mravenci začali chodit do podzemí |
A proč to dělají? | Protože se mravenci schovávají, schovávají se mravenci před chladným podzemím a spí tam celou zimu |
Co dělala veverka? | Veverka odtrhla houby a schovala je do dutiny |
A jak se ježek připravuje na zimu? | Ježek táhl listí do díry pod stromem, aby strávil zimu |
Kde ptáci létají? | Ptáci létají do teplých zemí |
Proč odlétají? | Protože v naší oblasti je pro ně velmi chladno |
Analýza strukturálních textů |
|
Kluci, abychom usnadnili psaní prezentace, udělejme si plán. | |
Kolik částí máme v textu? | |
přečtěte si každou část a její název tak, aby bylo lépe zapamatovatelné. Získejte pracovní plán. | |
Kolik bodů plánu bychom měli udělat? | Musíme udělat 5 bodů plánu. |
Co říká odstavec 1? | O příchodu jara, jeho znamení |
Jak můžeme tento odstavec nazvat? | Příchod podzimu |
Co říká druhý odstavec? | Druhý odstavec říká, jak se mravenci připravují na zimu. |
Jak pojmenovat tento odstavec? | Mravenci se připravují na zimu |
O čem je třetí odstavec? | Říká se, jak veverka připravuje ha zásoby v zimě |
Jak nadpis odstavce? | |
Co říká další odstavec? | Jak se ježek připravuje na zimu |
Jak na titul? | Vaření ježka |
Co se stane v posledním odstavci? | Ptáci létají do teplých zemí |
Co říkáme? | Pták létat |
Podívejte se, jaký máte plán | 1. Přišel podzim. 2. Mravenci se připravují na zimu. 3. Veverka 4. vaření ježka 5. Létat ptáky |
Jazyková analýza textu |
|
mraveniště |
|
Hromada mravenců ztmavne v trávě. Den je zatažený, v lese tmavý, prázdný, mraveniště usnulo |
|
Proč jí říkal veverku, ne veverku? | Veverka zní jemně, jemně, takže autor ukázal svůj postoj ke sběrači hub |
Podívejte se, jak vypadá veverka. | |
Proč je díra, ne díra? | Jáma je větší než nory a ježek je malý, fossa je na to dost |
Chcete-li zachovat zajímavý text, musíte zachovat jeho styl. | |
Analýza pravopisu textu. Chybové hlášení |
|
Kluci, tak, že píšeme dobré chyby, musíme správně napsat všechna slova. Abychom předešli chybám, budeme provádět pravopisné práce. Kdo ví, co je to pravopis? | Orthogram je nebezpečné slovo ve slově. |
Snímek obsahuje slova, je třeba vložit chybějící písmeno. Kluci, co musíme udělat, abychom určili dopis, který musí být napsán ve slově? | Musíme si vybrat jedno-kořenové slovo, ve kterém napětí dopadne na určený dopis |
Na snímku slova: led, mravenec, mravenci | |
Jaké slovo je zbytečné? Proč | Nadbytečné slovo z ledu, protože mravenci a mravenci jsou kořenová slova |
Kdo jiný myslí? | Více slov než ledu, protože nápis v tomto slově zjemňuje a ve dvou dalších slovech jako oddělovač |
Jaké slovo bude v tomto směru zbytečné? Tráva, veverka, květiny | Veverka bude navíc slovo, protože O ve slově je nekontrolovaný pravopis |
Vyberte si kontrolu podle slov trávy a květin | Tráva - tráva, květiny - barva |
Dobře. Znáte dobře pravopis | |
Přečtení textu |
|
Kluci, a teď velmi pečlivě přečtěte text. Kdo znovu přečetl, položil leták na okraj stolu a sestoupil do práce. Nezapomeňte na obrys textu, který je napsán na tabuli. | |
Dopis - prohlášení dětí |
|
Do dnešního zápisníku píšeme číslo. Na další řádek uprostřed psaní prezentace. Na třetím řádku napište název prezentace - podzim | |
Na obrazovce je plán, ze kterého mohou studenti čerpat. | |
Editace textů dětmi |
|
Kluci, zbývá ještě 1 minuta, zkontrolujeme náš text. | |
Čtení prezentace studentů (2-3 studenti) |
|
Chlapi, pojďme hodnotit práci kluků. Jaká kritéria lze posoudit? | Příběh blízký textu Dodržování odstavce intonace |
Jaké hodnocení můžeme dát Mishovi? | 4, protože Misha napsal vše v pevném textu, aniž by dodržoval odstavce |
shrnutí lekce. reflexe |
|
Kluci, co jsme dělali v dnešní lekci? | Napsal prohlášení |
Jaké bylo téma prezentace? | |
Hodnotit svou práci ve třídě. Pokud se domníváte, že jste se s prací vypořádali, ukažte na prstech „5“, máte-li potíže se zobrazením „4“, pokud jste neuspěli a vy jste se s prací nezvládli, ukažte „3“ |
Podzim je chladné období. V této době chodíme stále častěji a sedíme doma. A když sedíte doma, někdy se chcete podívat z okna. Na podzim je krásný výhled z okna .... Přečtěte si více
Zvuky podzimu
V našem hektickém životě velmi vzácně posloucháme přírodu. Jít ven do města, můžete slyšet jen hluk aut, Serena a konverzace lidí. Člověk má pocit, že jste v obrovském izolovaném důkazu. A tohle všechno není ... Další
Zlatý podzim
Různé roční období s sebou přináší jinou náladu. Někdo miluje bílý sníh a všechno s ním spojené, někdo květy a opravdu žije, a cítí se dobře jen na jaře, někdo je velmi čeká na teplé léto s koupáním v moři .... Přečtěte si více
Barvy podzimu
Podzim Říkáš toto slovo a hned chceš nedobrovolně přidat - zlatou. Proč Ano, protože stačí jen tak jít na procházku a podívat se kolem sebe. Zvláště výrazný je zlatý vzhled podzimu v parcích a lesích za jasných slunečných dnů
O čem šeptala podzimní listí
Mimo okno je podzim. Ze stromů létají světlé listy. Rád chodím na slunný podzimní den v parku a poslouchám šustění listí pod nohama. Zdá se, že listy, které zůstaly na stromech, šeptají mezi sebou. Zdá se, že listy vyprávějí příběh ... Přečtěte si více
Podzimní prázdniny
Jediná věc, na kterou se každý školák v životě těší, je změna, dovolená a promoce. Změna je spíše krátká radost. Ale prázdniny mají pravdu. Zvláště miluji podzimní prázdniny. ... dále
Podzimní večer
Čas Jak se vám flotila. Období se navzájem nahrazují tak náhle, že často nemáme čas je užívat. Když například přijde podzimní čas, každý z nás se začne cítit trochu smutně a touží po létě. ... dále
Podzim v lese
Podzim je skvělá doba roku, oblíbený čas velkého básníka A.S. Puškina. To je doba, kdy už není studená, ale také není horká. Všechna zvířata se zásobují potravou na zimu. Veverky sbírat ořechy, králíčky skok a hledat něco na zemi .... Přečtěte si více
Podzim v mém městě
Podzim v mém městě je báječný čas. Když se celá příroda změní na ohnivé zlaté barvy. Více nedávno, svěží a zelené stromy jsou zahalené ve žlutých a červených barvách. Ulice dlažby jsou pokryty kobercem spadaného listí .... Přečtěte si více
Podzim je moje oblíbená sezóna
Každá sezóna je neustále nahrazována jinou. Podzim, zima, jaro a léto. Čtyři soupeři, naprosto jiní a navždy soutěžící o právo vydržet co nejdéle. A každý, kdo žije na zemi, si vybere ... Další
Přišel podzim
Po horkém a dusném létě je to smutné, ale díky tomu není o nic méně krásný čas - podzim. Dny v čase se zkracují a noci déle. ... dále
Pozdní podzim
Koncem podzimu je svět kolem nás odlišný. Ptáci už dávno létali do teplých zemí, listy už letěly ze stromů, kočky rostly a stékaly. Vše se zastaví, uklidní a postupně se připravuje na zimu. ... dále
Jiný podzim podle vašich pozorování
Podzimní čas je tak krásný a nepředvídatelný, že je prostě nemožné psát o podzimu. Podzim je opravdu velmi odlišný. Je mrzutě šedá a na podzim je svěží a jasná. O tom budeme mluvit dál.