Příběhy remake pro opilý společnost podle role: improvizovaný. Sněhová koule - "jak a co číst dětem."

Cíle:

  • upevnit dovednosti správné řeči, dodržovat pravidla řeči;
  • cvičení při čtení textu v souladu s logickými pauzy, rytmem, intonací;
  • pokračovat v práci na rozvoji obecných řečových dovedností;
  • rozvíjet lexikální a gramatickou strukturu řeči;
  • pokračovat v tréninku svalové relaxace;
  • pokračovat v práci na rozvoji kognitivní činnosti.

Průběh třídy

1.Organizační moment.

2. Kontrola domácích úkolů.

Čtení básně „Zhadina“ podle rolí. (Viz lekce číslo 60)

3. Zpráva na téma lekce.

Máte rádi pohádky?

Jaké příběhy znáte, pojmenujte je.

Dnes budeme v lekci hovořit o pohádkách, o hrdinech pohádek. Naučíme se číst pohádku podle rolí.

4. Hlavní část.

a) Rozhovor o pohádce.

Kluci, co si myslíte, co je to pohádka? (Odpovědi dětí).

Správně, pohádka je příběhem o tom, co se v životě neděje, o různých zázrakech a magických dobrodružstvích. V pohádkách nejen lidé mluví, ale také zvířata, stromy, květiny, různé předměty.

b) Čtení básně podle role.

Kluci, hádejte, kdo nás teď přijde navštívit.

Methen na stodole, sešrotovaný na stodole.

Opustil babičku a opustil dědečka.

Než se vlk nehýbal, utekl z medvěda,

A liška se chytila \u200b\u200bdo zubu ... (perník)

(Je zobrazen obrázek koloboku.)

Z jaké pohádky je tato postava? (Z příběhu "Perník muž")

Pojďme si přečíst báseň podle rolí. (Práce s kartami.)

Kde jsi byl, perník?

Byl jsem v pohádce

Dali mi mnoho příběhů.

Seznamte se se mnou -

Řeknu vám jednu a všechny.

Přečtěte si, co jste požádali o housku. Jakou intonaci jste použili při čtení?

Přečtěte si, co houska odpověděla. S jakou intonací by se tyto řádky měly číst?

c) Popis housky.

Kluci, všichni velmi dobře znáte příběh "Perník". Zkusme popsat kolobok, zkuste si sestavit jeho slovní portrét. Která buchta?

(Popis vzhledu, formy, charakteru, chování.)

d) Čtení dialogů z příběhu "Perník muž".

Vzpomeňte si, kdo se s houskou poprvé setkal. (Zajíc)

Pojďme si přečíst, co se tam stalo.

Kolobok se valí po silnici a směrem k němu zajíc:

- Perník, perník, pojedu tě!

- Nejez mě, šikmo, zpívám pro tebe píseň!

d) Formace T.p. substantiva.

Co se stalo potom? S kým ještě se perník setkal? (S vlkem) atd. Děti si pamatují pohádkové postavy a čte dialogy, napodobují hlas zvířat a housku. Obrázky zvířat jsou zobrazeny na cestě: zajíc, liška, vlk, medvěd.

Jak skončila pohádka? Proč liška dokázala sníst housku? (Odpovědi dětem)

f) Hra „Najít další slovo“.

Liška, liška, list, liška.

Zajíc, zajíc, zajíc, hrad.

Vlk, péro, vlčí mláďata, vlčí mládě.

Medok, medvídek, medvěd, medvěd.

Slovní zásoba: vysvětlete význam slov kuželka, medoc.

Zvuková a písmenová analýza těchto slov, díky nimž se vytvářejí věty.

5. Vývoj dýchání.

7. Vývoj obličejových a artikulačních svalů.

g) Hádání hádanek.

Kluci, teď udělám hádanky a budete je muset uhodnout.

V temném lese na okraji, V klobouku malého modrého chlapce

Všichni žili společně v chatě. Ze slavné dětské knihy.

Děti očekávaly mámu, je to hloupá žena a vše,

Vlk nebyl povolen do domu. A jmenuje se ... (Dunno)

Tento příběh je pro lidi ...

(Vlk a sedm dětí)

Jsem dřevěný chlapec

To je zlatý klíč!

Artemon, Pierrot, Malvina -

Všichni jsou se mnou přátelé.

Všude držím nos dlouho

Jmenuji se ... (Pinocchio)

Žila milá dívka v pohádce

Šel jsem navštívit babičku lesem.

Máma ušila krásný klobouk

A nezapomněl jsem si dát koláče.

Jaká milá holka

Jmenuje se ... (Červená Karkulka)

(Zobrazeny jsou obrázky pohádkových hrdinů.)

g) Čtení řečového terapeuta z pohádky „Kohout a barvy“.

Berete nás vlhkým kartáčem

Dejte na kus papíru.

Rozmazávejte, jak má a tady

Loď pluje na kus papíru.

  (Barvy)

Ocas se vzory, boty s ostruhy.

Budu každého probudit, i když nehledám hodiny.

  (Kohout)

Správně, náš příběh se jmenuje „Kohout a barvy“. Teď vám to přečtu. Byla vynalezena dětským vypravěčem Vladimírem Suteevem. Pečlivě poslouchejte a pamatujte si, s jakou intonací musíte číst pohádku.

h) Rozhovor o obsahu příběhu.

Proč kohout plakal? Kdo ho urazil?

Co pes poradil kohoutovi?

Co udělala červená barva?

Jaké barvy malované peří na ocasu?

Jakou barvu měla křídla a prsa?

Co na konci řekl pes?

8. Fizminutka.

  Kohoutek

Klidně se nadechněte a přitom vydechněte: „Ku-ka-re-ku“.

Text básně čte logoped, děti opakují každou větu.

Ticho ticho všude kolem.

  (V podřepu.)

Všichni usnuli ve zdravém spánku.

Jeden kohoutek vyskočil

  (Vstaň, zvedni ruce.)

Probudil všechny lidi.

(Postavte se na ponožky, na výdech řekněte „Ku-ka-re-ku!“

i) Čtení pohádky dětmi v rolích.

9. Zbarvení kohouta.

Děti jsou vyzvány, aby zabarvily kohouta a prohlásily své činy.

10. Shrnutí lekce.

Co jsme dělali ve třídě?

Děti čtou první knihy pomalu a neochotně. Jde o to, že se trochu školáka nudí: musíte se soustředit na slabiky, neztratit hranici, a to je pro dítě neobvyklé. První srovnávač neví, jak číst s výrazem, a proto nevidí význam příběhu. Naučte toto dítě.

V základních stupních je zvláštní pozornost věnována technice čtení: čím více slov dítě přečte, tím vyšší bude jeho známka. Mnoho rodičů je zmatených, protože honí kvantitu, děti ztrácejí kvalitu. Slova létají jeden po druhém a děj zůstává na vedlejší koleji. Nebojte se, to je jen začátek, plynulost čtení je stále užitečná. Na konci první třídy, kdy děti již plynule skládají slova ze slabik, lze přemýšlet o tom, jak naučit dítě číst expresivně.

Pro děti je příklad rodičů velmi důležitý. První věc, kterou představí mladý školák, je říct mu o interpunkčních znaménech. Studenti základní škola  číst monotónně, bez zastavení v bodech a čárkách. Tazatelské věty je také obtížné získat, protože je pro dítě obtížné okamžitě rozeznat hlavní slovo, které vede k otázce. Vykřičníky jsou nejlehčí. Takže začněte s nimi. Pokud chcete své dítě naučit číst s výrazem, vyberte emocionálně zbarvená díla. Jaké další vyučovací metody pro expresivní čtení existují?

Přečtěte si podle rolí

Dítě od útlého věku poslouchá, jak její matka čte s výrazem: její medvěd mluví hrubým hlasem a vrabec vrčí; pokud se bojí, matka šeptá radostně - v hlasových a obličejových výrazech projevuje emoce. Nastal čas, aby malý posluchač četl s výrazem. Nejprve se musíte připravit:

  • text by měl být čtenáři znám;
  • je nutné diskutovat spiknutí předem, vybrat hlavní postavy v příběhu, určit vlastnosti jejich charakteru;
  • zastavte se v některých bodech a pamatujte si, jaké pocity má matka četla tento text.


Navrhněte dítěti číst pohádku podle rolí: budete například zlý drak a váš syn - statečný princ, který zachrání svého milovaného. Při čtení zkontrolujte dítě s pozorností: začněte mluvit hlasem špatného hrdiny, změňte děj. Všimne si to malého čtenáře?

Existují další techniky pro výuku čtení s výrazem:

  • pokud čteme podle rolí, navrhujeme, aby děti změnily postavy;
  • použijte srovnávací metodu: přečtěte si s výrazem a monotónně;
  • změnit tempo čtení;
  • experimentujte s tónem, zdůrazňujte různá slova ve větě;
  • aby dítě pochopilo důležitost čtení s výrazem, vyzvěte ho, aby mluvil bez emocí. To dítě pobaví, protože taková komunikace bude monotónní a nepochopitelná.

Společné aktivity pomohou vašemu dítěti pochopit, jak číst s výrazem. Zahájení práce s prózou, v blízké budoucnosti, pokračuje poezií, protože to je nejcitlivější forma literárního vyjádření myšlenek.

"Literatura také potřebuje talentované čtenáře, jako talentované spisovatele."
Samuel Marshak

Vážení čtenáři knihoven! Často se ptáte, jak vštípit dítě láskou ke čtení? Nedávno v časopise "Baby" vyšel můj další článek na toto téma. Podělme se o tajemství, jak pěstovat opravdového čtenáře.


Mnoho moderních pediatrických pediatrů radí čtení dítěte ještě před jeho narozením. Od narození, čtení, z knihy nebo z paměti, můžete vždy a všude: na procházku, během sání, oblékání, masáží, koupání a lehnutí ke spánku. Nechte dítěti nerozumět slovům, která vyslovujete, ale cítí vaši intonaci, vidí gesta a dotýká matky, doprovází jej čtení a úsměv. To vše mu způsobuje mnoho pozitivních emocí. V prvních měsících života čtení knih dokonale vycvičí sluch novorozence, naučí ho rozpoznávat váš hlas, seznamuje vás s melodií vaší rodné řeči a intonacemi jazyka.
Děti od narození do tří let vnímají rýmování lépe. Proto jsou nejmenší vhodné pro říkanky, okvětní lístky, vtipy, ukolébavky a pohádky ve verších. Není divu, že se jim říká mateřská poezie. Krátké verše hry „Ladushki“, „Koza s rohatou“ a „vrána z Magpie“ pomáhají zvládnout jednoduché pohyby a dovednosti v hrát formulář, vytvářejte náladu a rytmus.
Od chvíle, kdy se dítě učí držet hlavu a zaostřit oči, můžete ho představit prvním ilustracím knihy. Od 5-6 měsíců se dítě začíná učit svět dotykem: miluje dotykem různých předmětů a zkouší je „zubem“. Proto můžete představit dítě těm, kteří pomáhají rozvíjet taktilní paměť a jemné motorické dovednosti, což zase stimuluje rozvoj řeči.

PŘEČTĚTE SI SPRÁVNĚ
Postoj vašeho dítěte ke knihám se postupně utváří, ale existují určitá tajemství, která vám pomohou rozvinout zájem o knihy a čtení:
Domácí knihovna. Aby děti mohly číst knihy, musí vyrůst v obklopení knih. Požadavky na úsporu místa, vysoká mobilita a rychlé šíření elektronických médií nahradily těžké svazky, které byly nedávno zařazeny do fronty. Mezitím v domě s knihovnou, ve kterém můžete kopat přinejmenším tajně, bude čtenářské dítě nepochybně vyrůstat. Podle výzkumu vědců má dobrá domácí knihovna vliv na budoucí úroveň vzdělávání dítěte více než rodičovské vzdělávání.
Osobní příklad.   Dítě není vychováno slovy, ale skutky. Čtěte sami, citujte, sdílejte, čtěte a diskutujte o knihách, jděte společně do knihkupectví a knihoven, vytvořte domácí knihovnu. Dítě, které vás vidí s knihou v ruce, to vnímá jako normu každodenního života. Nejprve napodobuje a poté bude mít zájem číst.
Čas.   Začněte číst dětem od narození nebo dokonce dříve. Vyberte si vhodný čas ke čtení. Pokud chce dítě hrát a běhat, nečíst násilně. Přečtěte si své dítě, když není unavený a nemá dobrou náladu. Odložte čtení nových knih, dokud nebude dítě aktivní a ostražité.
Místo.   Přidělte zvláštní místo pro čtení, útulný a odlehlý koutek. Měl by být tichý, pohodlný, s dobrým osvětlením. Děti často čtou, když leží na koberci, a není škodlivé, pokud dítě leží na břiše, je dostatek světla a vzdálenost od knihy je asi 30 cm. Ale čtení na zadní a boční straně je pro oči škodlivé. Při čtení se nenechte rozptylovat sami a zkuste odstranit předměty, které rozptylují dítě - nové jasné hračky atd.
Technika čtení. Čtení nahlas vašemu dítěti není snadný úkol. Čtěte pomalu a expresivně, vyslovujte všechny zvuky dobře, změňte text (například vložte jméno dítěte do básní o dětech), změňte intonaci a hlas v závislosti na tom, která postava mluví, napodobujte, přečtěte si rýmy na zpěv. Čtěte dítěti, i když se učí číst sám, tím určíte zónu pro jeho okamžitý vývoj: to, co ještě není schopen číst dnes, ale ve vašem čtení vnímá, a po chvíli se sám vrátí do knihy.
Skladování.   Nechte vše, co souvisí se čtením, pro dítě přitažlivé. Vyberte samostatnou polici pro ukládání dětských knih a krásně ji navrhněte, nezapomeňte požádat o radu svého hlavního čtenáře. Ujistěte se, že police je pohodlná a snadno přístupná pro dítě.
Diskutujte a skládejte. Mluvte o hrdinách knih, které čtete, ao jejich činech, vyjádřete svůj postoj. Naučte své dítě psát příběhy, fantazírovat, opakovat staré příběhy nový způsob, přidělte hrdinům neuvěřitelné akce, vymyslete jejich budoucí osud a své vlastní možnosti vývoje pozemku. Přineste něco nového do známých příběhů, ať dítě přijde s postavami a jmény pro ně, určí konce příběhů atd. Tímto se vytvoří vaše kreativní představivost pro vaše dítě. Skládejte pohádky společně, kreslete ilustrace a dávejte domácí knihy přátelům, prarodičům. Hrdinou knihy může být dítě samotné, jeho vlastní pohádka mu může pomoci vyřešit problém, překonat strach nebo naučit něco nového.
Interaktivita . Znovu prožijte knihu, přečtěte si role, hrajte náčrtky do tváří, jevištní představení na základě známých knižních spiknutí. Nechte dítě hrát jednu z rolí a být uvnitř knihy. Taková divadelizace vám umožňuje nenápadně zprostředkovat a upevnit myšlenky, které je jinak obtížné asimilovat. Pro domácí kino existuje mnoho možností: kostýmy, prstové, magnetické, stínové hry, papír, loutky atd. Uspořádejte skutečná vystoupení na knihách, které jste si přečetli doma, vložte plakáty a rozdávejte lístky. Po dvou letech můžete vzít dítě do loutkového divadla a podívat se na produkci své oblíbené pohádky. Nakreslete hrdiny knih, vyřezávejte je z plastelíny a přírodních materiálů a hrajte příběhy. Můžete si vytvořit vlastní kreslený komiks. Nechte dítě s pomocí zapamatovat si a schematicky nakreslit hlavní scény a poté se na základě obrázků pokusit vyslovit „karikaturu“. Napište dopisy svým oblíbeným hrdinům (zde možná budete muset poslat odpovědi od nich). Ukažte dětským filmovým proužkům ze přečtených příběhů. Jsou vnímány snadněji než karikatury, jejich oči jsou méně unavené a filmové pásy kromě toho jen pomáhají porozumět textu knihy a nenahrazují ji akcí.
Rituál. Pravidelné čtení zároveň je rituálem, který má uklidňující účinek na dítě, jako znamení stability a podpory života. Můžete si přečíst u snídaně nebo dokonce i když dítě sedí na nočník. Ale je nejlepší udělat uklidňující čtení tradiční před spaním. To bude uloženo nejen v podvědomí dítěte, ale také poskytne další intimitu a teplo komunikace s dítětem, vytvoří zvláštní atmosféru důvěry mezi vámi a dítětem. Vyberte si pro čtení v noci otestované, již známé dětským příběhům, pomůže mu to odpočívat před spaním.
Tradice Přidělte zvláštní den a čas pro rodinné čtení v kruhu, ačkoli to není snadné s dnešním rytmem života. Takové čtení může nejen pobavit, ale také utěšit a podpořit dítě, dát mu nové znalosti a inspirovat. Emocionální „čtení-komunikace“, období „pozorné pozornosti“, je pro děti velmi důležité, protože to je doba, kdy matka a otec odložili všechny své záležitosti, položili ho na kolena, objali ho na bedrech a začali číst.
Opakování. Čtěte stejnou knihu tolikrát, kolikrát se dítě ptá. Opakování je důležité pro batolata, protože se chtějí učit. Brzy si všimnete, že si již pamatuje své oblíbené pasáže ze srdce a ve své řeči se snaží používat klíčové fráze. Kromě toho, když si přečtete svou oblíbenou knihu již podruhé, vytvoříte pro dítě pohodlnou situaci, zná předem všechny zvraty spiknutí, takže věnuje pozornost jednotlivým slovům a frázím, upozorňuje na nové sémantické nuance.
Měření. Zastavte, dokud se dítě nenudí. Je lepší číst méně, ale pravidelně.
Soulad s věkem.   Vyberte si knihy podle věku, které jsou dostatečně komplexní, aby mohly upoutat pozornost dítěte, a zároveň dostatečně jednoduché, aby mohl sledovat vývoj událostí. Není děsivé, pokud se ukáže, že něco ve čtení není jasné, užitečné je i čtení dopředu, ale děj v těchto knihách by měl být k dispozici na různých úrovních. Pokud je doma několik dětí předškolní věk, nerozlišujte mezi čtením na mladší a starší, starší obvykle aktivně diskutují a vyslovují díla pro děti, což je užitečné pro všechny.
Relevance.   Nenechte se rovnat ostatním, vyberte, co vaše dítě rádi vnímá. Zranitelné a působivé děti se bojí dobrodružných příběhů, na rozdíl od hledačů dobrodružství. Nabídka aktuálních knih v souladu se zájmy a koníčky dítěte v tuto chvíli. V ideálním případě si přečtěte své dětské knihy, které jsou pro vás oba zajímavé. Zkuste si předem přečíst, k čemu chcete dítě představit. Při výběru literatury si pamatujte na tematickou rozmanitost děl a sezónní princip.
Ilustrace.   Podporujte zájem vašeho dítěte o obrázky. Postupem času začne nejen otáčet stránky, ale také poslouchat. Naučte své dítě věnovat pozornost detailům ilustrací, barevnému schématu a způsobu, jakým umělec vyjadřuje náladu postav. Odmítne část díla z obrazu, dítě rozvíjí svou řeč a učí se znovu vytvářet verbální obraz na základě vizuálního.
Otázky. Odpovězte na otázky, které se dítě při čtení ptá, na jeho žádost vysvětlete nejasná slova a věty. Zeptejte se sami sebe, nechodte do dlouhých monologů, zeptejte se svého dítěte, aby procvičilo malé pasáže, diskutovalo o tom, co četli společně. Společně hledejte v knihách odpovědi na otázky dítěte. Spolu s uměleckými knihami pro děti raný věk  Existuje také vzdělávací literatura pro seznámení s okolním světem, rozšiřování obzoru, rozvíjení pozornosti a paměti. Zvláštní místo zaujímá čtení slovníků, encyklopedií a populární vědecké literatury.
Společná kampaň.   Udělejte tradici společného výletu do knihkupectví a knihovny a dejte dítěti příležitost vybrat si pro sebe.
Hodnota.   Vzdělávejte svou knihu jako něco hodnotného. Dejte svému dítěti knihy pro každou dovolenou spolu s dalšími dárky. Když dítě někoho navštíví, zařaďte knihu do dětského daru jako něco zvláštního. Pěstujte opatrný přístup k knihám, vysvětlete, že by neměly být hozeny na podlahu, nakresleny v nich, zmačkané nebo roztrhané stránky. Po jejich přečtení je nezapomeňte uvést na místo. Pokud se záměrně pokusíte knihu zkazit, vložte ji do skříně a vysvětlete, proč jste to udělali.

Zajímavé triky
Existují také malé triky, které vám pomohou při čtení i těch nejnepokojivějších a nejaktivnějších dětí.
Pokušení. Vyberte si knihu, která by mohla být pro dítě zajímavá, posaďte se na dálku a začněte hlasitě a výslovně si ji přečtěte. Pokud se dítě nepřipojí, zakryjte stránku rukou, jako byste četli něco přísně tajného.
Zvukový záznam.   Kupte si knihu s CD. Naučte své dítě používat přehrávač, aby mohl zapnout nahrávku, poslouchat ji a současně procházet ilustracemi. Jděte ještě dále a vyzkoušejte metodu záznamu na kazetu. Napište si pár knih sami a potom požádejte dítě, aby napsalo pohádku pro přítele nebo příbuzného s uměleckým čtením - štěkání psa, vrzající dveře a další atributy. Ale nenechte se unést, poslech disků nenahradí hlas živé matky a diskusi o tom, co již bylo přečteno.
Předplatné   Přihlaste se k odběru zajímavých časopisů pro své dítě v jeho jménu, za tímto účelem jděte společně na poštu.
Magický vzhled. Porazte vzhled nové knihy v domě. „Mail“ může přijít poštou, „Treasure Island“ najdete společně na trase na pirátské mapě atd. Když vstoupíte do domu pomocí „Trpasličí encyklopedie“, řekněte, že jste právě dostali tuto knihu od trpaslíků, a požádali dítě, aby si ji přečetlo. Získejte „kouzelný hrudník“, ve kterém se někdy objeví knihy o nejdůležitějších tématech pro dítě.
Intrik.   Při čtení s dětmi si udělejte malé přestávky na nejzajímavějších místech. Se staršími dětmi se čtení téže knihy několik dní odpoutalo v zajímavých okamžicích kapitol. Takové čtení s pokračováním nejen udržuje zájem, ale také přispívá k rozvoji paměti a pozornosti.
Staré knihy.   Přečtěte si své staré knihy pro děti s vaším dítětem a řekněte jim, jak vám jejich prarodiče četli.
Vlastní knihy. Vytvořte si vlastní knihy. Vytvořte příběhy o samotném dítěti a nakreslete ilustrace, nebo vytvořte knihu z fotografií dítěte s podpisy.
Kresba Pokud je pro dítě obtížné soustředit se na zápletku knihy, vyzvěte ho, aby při čtení četl. Během čtení děti obvykle kreslí a malovají jednoduché tvary, provádějí mechanickou práci, která nevyžaduje soustředění a inspiraci. Neklidné ruce jsou zaneprázdněny a nezasahují do mysli, aby vnímaly, co je slyšet. Pokud potíže přetrvávají, zkuste přečíst pozadí.

Čtení není jen příjemnou zábavou, ale také významným krokem k rozvoji figurativního myšlení a inteligence vašeho dítěte, formování kompetentní řeči a psaní, usnadňování procesu učení a získávání nových zkušeností. Koneckonců, s každou knihou, kterou čtete, se váš malý člověk stane bohatším pro celý svět jiné osoby.

(Hra ve dvou akcích na základě pohádky bratří Grimmů)

AKTIVNÍ OSOBY
PORTANIA
Rolnická žena
GIANT
Manželka velkého
KING
QUEEN
PRINCESS

AKTIVNÍ OSOBY

Rozprávač, aka WHITE ELDERLY
Posluchači
jsou to:
DÍVKA-MĚSÍC
BEAR
WOLF
HARE
ANAHAI - zlý duch
Fox
FROG
SHAMAN GEK
Měsíc

(Pohádková hra ve dvou aktech)

AKTIVNÍ OSOBY

KING
MINISTER
VASILISA THE WISE
ELENA BEAUTIFUL
IVAN, princi
VASILY, Carevich
KOSCHEY, císař 25. království, 25 států
1 - BATERIE
2 - BATERIE
3 - BATERIE
ATAMANCHA
KOCOUR BAYUN
Nanny

(Fantasy na téma gruzínských pohádek)

AKTIVNÍ OSOBY
KING
TSAREVNA TINIKO
CHONGURIST TORNIKE
KAJI - vodní duch
DEV
GVELESHAPI - hadovitý drak
MATKA PASHKUNZHI - polopytka, napůl pták s hlavou lva a křídla orla
BABY PASHKUNDZHI - vše pro matku

(Klamná fantazie)

AKTIVNÍ OSOBY
  SASHA
  MOM
  GRANDMASTER ALEXANDER
  MAGISTR
  RYCHLE
  ORACLE
  INSPEKTOR
  STRÁNKY
LADIES
OBCHODNÍCI
GNOME
DRAGON, (beze slov)
Paní DOMNELL
PRINCE
Spolužáci

(Příběh loutkového divadla)

AKTIVNÍ OSOBY
  BOTY
  VODA BOTY
  NÁKUPNÍK
  ČAS
  TOM
  MEG
  RAVEN
  Kočka

(Na základě anglických pohádek.)

AKTIVNÍ OSOBY:

Elf
CLUTI - stará čarodějnice
CAT TOM
KATE
JANET

(Pohádková hra v jednom aktu, možná pro loutkové divadlo)
Na základě příběhů Beatrix Potterové.

AKTIVNÍ OSOBY:

JOHNNY - městská myš.
TIMMY WILLIE - Village Mouse
LIZZY - Starší sestra Johnny
Kitty je Johnnyina střední sestra.
BEATRIX - Johnnyho mladší sestra
ROBIN - Johnnyho prostřední bratr
RICK - Johnnyho mladší bratr
KOCOUR
KUHARKA
Vařené

AKTIVNÍ OSOBY:

SEED SOLDIER
TSAREVNA
PRINCE
QUEEN
Zlý čaroděj
Zlá čarodějnice
STARÁ ŽENA je laskavá kouzelnice.
DVA Z KLAUNU
LISA - služka

(Pohádková hra založená na mordovských příbězích ve 2 akcích)

AKTIVNÍ FAKTY:
  YURTAY - krejčí
  DŮLEŽITÉ
  MATKA DŮLEŽITÉ
  BEAR
  DYACHKA NAI-NAI - nemilá bytost
  BABA YAGA
  VIR-AVA - milenka lesa
  VED-AVA - paní vody

(pohádková hra ve 2 akcích)

AKTIVNÍ OSOBY:
IVAN TSAREVICH
VASILISA BEAUTIFUL
KOSCHEI IMMORTÁL
KING
Nanny
STOLENK
BABA YAGA
BOYAROVÝ DAUGHTER
OBCHODNÍ DAUGHTER
BEAR

(Pohádková hra ve 2 akcích)

AKTIVNÍ OSOBY:

BABA YAGA
DUNY
KIKIMORA
NEJLEPŠÍ
VODA
ESHKIN CAT - (jen kočka)

(Zahrajte si ve 2 akcích)

AKTIVNÍ FAKTY:

KING
PRINCESS AUGUSTINE
PRINCE
QUEEN
Šašo

Hra je pohádka ve 2 akcích, v próze a poezii, pro děti od 5 let.

Princ a princezna se navzájem viděli ve snu a zamilovali se. A byli by šťastní a vzhůru, ale zlý kouzelník Drak také miluje princeznu. Se zlým čarodějnictvím roztrhává milence a láká princeznu do svého domu. Princezna chce utéct před ním, ale kouzelnický vševidoucí magický diamant ji najde všude. A jen kůže bílé opice může skrýt princeznu před zlým kouzelníkem. Když si princezna položila kůži bílé opice, utekla z něj do lesa. V lese se setkává s princem, truchlí nad ztrátou nevěsty a odnáší opici k paláci. Našim hrdinům se toho hodně děje, ale nakonec, jak se hodí k pohádce, se zlá kouzla rozptýlí a dobro dobývá zlo.

Hra je pohádka ve 2 akcích, v próze a poezii. Pro děti od 5 let a dospělé.

ROLE: žena - 2; muž - 4.

Ve stavu království je to smutné, protože královská dcera je nejdokonalejším Nesmeyanem. A král vydá nařízení: kdokoli se smíchá s princeznou, vezme si ji! Kdo ji rozesměje? Veselchak, kolemjdoucí, Ivan nebo zámořský princ?

Hra je pohádka ve 2 akcích. Ve verších. Pro malé děti.

ROLE: žena - 7; muž - 1; stejně jako stroje kamarádek, hus, labutí, žab, myší a chýše na kuřecích stehnech.

Hra ve verši je psána podle spiknutí ruské pohádky. Dívka Masha běží po husích labutích a snaží se zachránit bratra Ivanushku. Při cestě přes pec, jabloň, mléčnou řeku. Každý se snaží Mashovi pomoci. Baba Yaga jí pomáhá myš-myš a myš a chata na kuřecích stehnech. Nakonec jí pomáhají i husy labutě, kterým zlá Yaga stále běží a vůbec se nekrmí ...

Hra je pohádka ve dvou aktech, v próze a v básních psaných pro písně hrdinů pohádky. Pro děti od 6 let a dospělé.

Obchodník Martiros přijíždí do města Alep, aby v něm výhodně prodával své zboží. Ale on se setká s podvodníky, kteří ho přiměli k prodeji tohoto produktu. A v Alep Martiros potká dívku Narine, která mu pomáhá a vrátí zboží a najde lásku ...

Hra je pohádka ve 2 akcích. Polovina v próze, napůl ve verši, pro děti od 8 let a dospělé.

Role: žena - 5 let, muž - 4 roky.

Zábavná hra v próze a poezii o tom, jak se tři dcery Baba Yaga, které se posadily do dívek a chtěly oženit.

Hra je pohádka ve 2 akcích.

Role: žena - 3, muž –2.

Tradiční pohádka ve všech aspektech: nezbedná Nastya je odvezena do lesa Baba Yaga. Starší sestra Alyonushka jde na její záchranu.

Hra je jednoduchá v inscenacích a podléhá zákonům žánru, připravena vydržet více než jeden rok pronájmu. V dětském plakátu Divadla Vologda se hrálo více než deset sezón.

Texty čísel písní inspirovaly některé skupiny hudebních divadel k vytvoření muzikálu ze hry.

Skvělá hudba písní pro představení napsala ředitelka dramatu Vologdy Dina Fedorovna Bortnik.

Pohádková hra ve 2 akcích, v próze s básněmi na písně. Děti od 6 let.

ROLE: žena - 5; samec 4.

Hra se skládá ze dvou jednorázových divů „Wolf, Fox a Summer Wonders“ a „Wolf, Fox a Autumn Wonders“ (Summer Tale and Autumn Tale). Pokud v prvním aktu vlk pomůže Lisě v jejích intrikách, za což je potrestán, pak ve druhém činu zaujme svou mysl a odmítne pomoci červenému podvádění. Kromě toho pomáhá veverce, medvěda, zajíc, leshem a mořským pannám přivést lháře liščí do čisté vody ...

nebo „Ivan Tsarevič, Šedý vlk a další“

Pohádková hra ve 2 akcích v próze s texty, pro děti od 7 let a dospělé.

ROLE: žena - 4; muž - 4.

Šedý vlk neúmyslně jí koně od Ivana Tsareviče, a proto se rozhodl mu pomoci získat omlazující jablka pro krále carů. Koschey však žádá velkou cenu za jablka - zlatonosého koně, který se nachází v Eleně Krásná, a také moudrého. A začíná nepořádek, kterého se účastní Baba Yaga a vědecká kočka a mořská víla, která sedí na větvích. A Elena, i když krásná, ale docela moudrá. Koschey porazil společným úsilím, každý je šťastný a doufá, že bude šťastný ...

Hra je pohádka ve 2 akcích prózy.

Pro děti od 5 let a rodiče.

ROLE: žena - 2, muž - 4.

Přestože autor používá téma ruské pohádky „Omlazující jablka“ - hra je zcela originální, jak v zápletce, tak v postavách. Akce se odehrávají „buffoony“ a během příběhu se promění v jednoho nebo druhého protagonistu pohádky.

Hra je pohádka ve 2 akcích. V próze a verši za písně hrdinů. Pro děti od 6 let a dospělé.

ROLE:

žena - 5; pánské -5.

Víly, které zvyšují naši vzhůru, jsou se svým studentem nešťastné. Místo toho, aby klidně spala a čekala na prince, když se objevil a probudil ji s polibkem, princezna pobíhá kolem lesa, dělá domácí práce, sny o moři, které šustí mimo okna jejího hradu, tak krásné a atraktivní. Nikomu nenapadá, že by moře mohlo způsobit katastrofu: piráti pronikají hradem princezny a unesou ji. A princ, který vypadal, že ji probudil s polibkem, nemá jinou možnost, než se dostat na pirátskou loď a připojit se k bitvě s piráty ...

Hra je pohádka v 6 prózových malbách as verzemi pro písně.

Pro děti od 6 let.

ROLE: žena - 2, muž - 6.

Hra je cesta od začátku do konce. Spolu s hlavní postavou sleduje divák pohádku z jedné postavy na druhou, dělá dobré skutky, dělá chyby a provádí výkony. Na konci hry hrdiny čeká vítězství nad Koshchei a láska k krásné Vasilisě.

Hra je pohádka ve 2 akcích. V próze. Pro děti od 8 let a dospělé.

ROLE: žena - 2; samec -2.

Každý ví, o pohádce o princezně Frog, do které nesmrtelný Koschey proměnil Elenu Moudrou v žábu a jak ji Ivan Tsarevich zachránil. Ale to bylo dávno ve starověku. A pokud Koschey a Yaga žijí v našich dnech? Tak nenápadná babička a dědeček procházejí lesy, sbírají houby a nikomu by nikdy nenapadlo, že to byla Baba Yaga a Koshchei. A pokud Koschey, když potkal dívku Lenu v lese, ji náhle náhodou změní v žábu, kdo ji osvobodí z nenáviděné kůže žáby? Koneckonců, tady už nemáme prince. Ivanes se stále schází, ale nejsou to vůbec princové ...

Hra je pohádka ve 2 akcích, v próze, pro děti od 6 let a dospělé.

Na základě italské pohádky „Evil Fate“.

ROLE: žena - 8 let; pánské - 3.

Princezna Santina má zlý osud. Z tohoto důvodu všechny neštěstí padají na ni a její rodinu. Celý její život by jí nalil na hlavu chudé princezny, ale její laskavost a tvrdá práce dokonce způsobují její osud zla, litují nešťastníka a pomáhají dosáhnout lásky a štěstí prince pro její sestru, matku a sebe ...

Hra je pohádkový kulinářský recept ve 2 akcích, v próze a s básněmi pro písně hrdinů. Pro děti od 5 let a jejich rodiče. Na základě anglických pohádek.

ROLE: žena - 2; muž - 2.

Každý Angličan dobře ví, že hrozný pan Myakki vkládá zlobivé děti do své brašny a odnáší jej do svého hrozného domu v lese, kde mu jeho drahá malá manželka paní Myakkiová polévku z jejího milovaného manžela. Tom tomu nevěří, dokud se nenachází v domě hrozného kanibalu. Ale je to kanibal tak hrozné? A je opravdu kanibalem? Druh paní Sally, manželky pana Myakki, nemůže být dětem tak krutý, i když jsou velmi hazardní. Tak či onak se Tom zachrání, zachrání svou sestru Mary a navíc se stanou dobrými přáteli s paní a panem Myakki.

Hra je pohádka v 1 akci o přátelství. V próze a poezii. Pro děti od tří do sta let.

Liška a zajíc jsou přátelé. Chtějí však být přáteli pouze spolu, spolu, aby neexistovaly žádné zbytečné třetí. Takže odjedou Ježek a Medvídek. Vlk však napadá jejich přátelství. Nepovažuje se za třetího nadbytečného. Navíc považuje Zaychonku za třetího nadbytečného a chce od něj vařit polévku. Takže zajíc a malá liška by zmizeli ve velkém vlkodlakovi, pokud by ježek a medvěd nepřišli na pomoc a celému veto dokázali, že neexistují zbyteční třetí přátelé.

Hra je pohádka v 1 aktu. V próze.

Pro děti od 6 let a dospělé.

ROLE: žena - 3; pánské - 3.

Jedna z her o lišce a vlku. "Jarní příběh".

Veverka a zajíc byly nalezeny v lese, na katalánské hoře, sáně s strašákem z palačinky týdne. A na saních je vana s palačinkami a hrnec oleje. Liška chce od nich vzít nález. Volání o pomoc, Wolfe. A veverka a Bunny probudí medvěda. Na druhé straně Mirit jsou obyvatelé lesů na jaře.

Úpravný příběh ve 2 akcích založených na pohádkách Toeliuse.

Pro mladší a starší děti.

ROLE: žena - 6, muž - 2.

Hra je založena na Topeliusově pohádce „Kouzelná perla Adelmina“. Ale zároveň je hra naprosto nezávislou prací. Autor byl spíše ovlivněn vytrvalou láskou k dramaturgii Eugene Schwartze. Pravda, hra z toho se ukázala být poněkud upravující a, jak se zdá autorovi, zbytečně prima a podrobně. Při čtení je však hra vnímána publikem se zájmem. Doručeno a jde do Voroněžského mládežnického divadla.

Hra je pohádka založená na kazašských příbězích.

Hra v próze as verzemi pro písně hrdinů.

Pro děti od 6 let.

Poněkud detektivní příběh je zajímavý pro dospělé diváky.

ROLE: žena -2; muž - 3. + Nukers z Karakhan a nukers z khanského soudce.

Ilyas je zamilovaný do Malik. Ale nevlastní matka Malika ji chce dát do manželství s bohatým Karahanem. Jedna věc ji drží - slovo dané otci Ilyas. A pak někdo v nočním stepi zabije otce Ilyase. Khanův soudce Biy slibuje, že najde vraha. A najde. Biy potrestá vinníka a Ilyas si vezme Malíka.

Hra je příběhem ve 2 akcích. na základě příběhu V. Gaufa.

ROLE: žena - 3; muž - 4.

Myslím, že není třeba představovat děj této práce - kdo od dětství nezná tento krásný příběh, který vyprávěl Wilhelm Gauf?

Gymnastika

Jak dlouho jsme seděli

Naše ruce jsou otupělé.

Naše nohy jsou otupělé

Razíme je: Rhys, dva, tři!

Ruce a boky, příteli,

Jeden, dva, tři - pak skok,

Teď si brzy sedni.

Nedržte baterii.

Se zdravím je vše v pořádku

Pokud cvičíte.

VI. Práce s textem pohádky S. Mikhalkova „Odpověď“

Čtení práce učitele (str. 8).

Testování emočního vnímání práce.

Které hrdinové pohádky se vám líbily? Proč?

Analýza práce, selektivní čtení.

Komu se malé kuře ptalo?

Jakou postavu charakter autor odsuzuje? Odpověď potvrďte slovy z textu.

Jaká slova potvrzují, že autor souhlasí s kohoutem? (A to byla pravda.)

Expresivní čtení rolí.

(Slon kohouta se čte nahlas, podrážděně; slova kuře jsou náladová, bláznivá, tázavá; slova autora jsou v klidném, klidném a souhlasném tónu.)

VII. Hra "Zkuste se stát kouzelníkem"

Jakou náladu mají vaši přátelé?

Co je třeba udělat, aby radost a přátelství přinesly radost?

Pokud se vám podaří přinést radost ostatním - jste skuteční kouzelníci.

Studenti si přečtou báseň.

Zkuste se stát čarodějem

Staňte se dobrým čarodějem

No tak, zkus to!

Triky tady

Vůbec ne speciální:

Porozumět a splnit

Touha jiného -

Potěšení

Čestné slovo!

Na záhonu je květina

Listy visely.

Je smutný ... Co?

Uhádl jeho myšlenky?

Chce se opít.

Hej déšť, pole! ...

Prší déšť

Z vaší konve.

A co malá sestra

Chybí vám stranou?

Kouzelné něco

Udělejte malou sestru! ...

A ty ses otočil

S horlivým koněm

Cval malá sestra

Spěchal na to!

Dokonce i máma

Stále se nevrátíme z práce,

Není těžké to zjistit

Její myšlenky a obavy:

Ano, potřebujete úklid

Jděte znovu. “

A vy ano

Veselý zázrak -

Koberec jiskřil.

Nádobí zářilo!

Matka zalapala po dechu

Návrat domů.

"Ano, je to jako v pohádce! ...

Ty jsi můj čaroděj! “

S. Pogorelovsky

Nechte ty z vás, kteří udělali dobrý skutek, vzít list ze zdvořilostního koše, připojit jej k Zázrakovému stromu a povědět vám o vašem skutku.

Viii. Shrnutí lekce. Reflexe

Pokud jste vždy na sebe, ostatní, snažte se dělat dobré skutky, stanete se skutečnými kouzelníky.

Jaké nové myšlenky a pocity jste dnes obohatili?

V jaké náladě dokončuješ lekci?

IX. Domácí úkol

1. Expresivní čtení pohádky „Odpověď“ S. Mikhalkova.

2. Připravte si příběh o svém oblíbeném zvířeti.

Téma: AGNIYA BARTO „WENT OUT“

Účel:  rozvíjet dýchání řeči, schopnost jasně vyslovovat spojení zvuků: zlepšit schopnost číst nahlas, ale v řetězci, v rolích; rozvíjet schopnost číst expresivně; formovat schopnost pracovat ve skupině; přispívat k rozvoji tvůrčích schopností; pěstovat lásku ke zvířatům, podporovat utváření touhy dělat dobré skutky.

Vybavení: obálky s úkoly pro práci ve skupinách.

Lekce

I. Organizační moment

II. Kontrola domácích úkolů

1. Student si přečetl příběh S. Mikhalkova „Odpověď“.

2. Studenti řeší hádanky o domácích mazlíčcích.

III. Respirační, řečová, artikulační cvičení

1. Dechové cvičení  Cvičení „Vyfoukněte prach“

Uvolněte svaly na krku. Nadechněte se. Když vydechujete, vaše hlava se houpe zvukem [f |.

2. Cvičení řeči. Cvičení. Rty

Číst slova mlčky. Chcete-li to provést, pevně stlačte rty, připojte k nim prst. Snažte se nehýbat rty.

Velryba, tygr, kachna, kráva, mýval, kohout, rakovina, kuře, koza, okoun, ježek, kotě, ovce, zajíc.

Pojmenujte zvířata, která se v pohádce S. Mikhalkova setkala „Odpověď“.

3. Kloubové cvičení . Cvičení. "Železo"

Představte si, že řídíte horkou žehličku přes látku. Železné syčení. Zvuk | w | simulovat syčení páry, dosažení volného, \u200b\u200buvolněného zvuku.