Stavební hry pro starší děti kartu souboru. Stavební hry ve školce. Místo a materiál pro stavební hry

Konstruktivní činnost je praktická činnost zaměřená na získání konkrétního, dříve koncipovaného skutečného produktu odpovídajícího jeho funkčnímu účelu. Design má nesmírně široké možnosti pro mentální, morální, estetickou, pracovní výchovu a na hodinách navrhování se provádí rozvoj smyslových a kognitivních schopností dětí.

Čím kvalifikovanější jsou dovednosti dítěte, tím složitější operace mohou být. Sledujte růst a postupně budujte dovednosti, ačkoli nemusíte neustále zasahovat. Nejlepší hra  - To je volná hra a objevení principu selekce a chyby. Nicméně, můžete zadat do dovedností, kterým se pás během pokládky, aby nedošlo k rozdělení stavby. Nebo věnujte pozornost tomu, jak most most tak, aby nespadl. Nebo jak udělat střechu domu, i když v návrhu není tolik dílů, kolik potřebujete jen upravit.

Povzbuzujte velké, aby stavěli s jinými nestandardními materiály - brčka, jogurtové šálky, uzávěry, plastové kelímky, tužky atd. Děti starší 3 let mohou navrhnout model. Pro vytvoření modelu nejprve vytvořte elementární strukturu. Pak to střílejte nebo malování a dítě se může snažit udělat to samé. Začněte s jednoduššími modely a komplikujte je v souladu se zájmem a zájmem dítěte. Je důležité, aby dítě mělo pocit, že to dělá. V případě potřeby pomáhejte s dotazy.

"Geometrické údaje"

Cíl: seznámit děti se základními geometrickými tvary.

Materiál: karty s obrázkem domu, vánoční stromeček, slunce, atd geometrické tvary.

Průběh hry. Po rozhovoru na obrázcích požádejte dítě, aby zobrazilo čtverec (trojúhelník, kruh, obdélník), pak kreslte tužkou kolem postav s tečkovanými čarami a pak obrázek obarvte. V procesu práce opakujte s dítětem častěji slova: „Míč je kulatý, okno je čtvercové ...“

Pomocí stavebních bloků se můžete naučit a počítat. Zapište čísla od 1 do 5 pro menší. Nyní, pro každou mapu, zvedněte věž pomocí tolika cihel, kolik můžete na mapě. Děti starší 4 let mohou nabídnout rozmnožování čtverců, trojúhelníků a kruhů pomocí stavebních bloků. Pokud je úkol pro ně velmi obtížný, pomozte s řešením otázek nebo zobrazte model založený na výše popsané simulační hře.

Jaká zvířata jsou zvířata v zájmovém chovu a kteří žijí volně v lese? Vyjmout obrázky různých zvířat: krávy, prasata, husa, kuře, jelen, kanec, medvěd, tele, atd. přilepte je na stavební bloky. Děti mají nyní navrhovat stavby, protože na jednom místě staví objekt pouze s bloky, na kterých jsou umístěna domácí zvířata a další objekt, na kterém jsou umístěny bloky divokých zvířat. Hra je vhodná pro děti od 3 let, 5 let, ale můžete si vyzkoušet i menší, v případě potřeby aktivněji pomáhat s průvodcovskými otázkami.

„Najít a pojmenovat postavu“

Cíl: cvičení dětí ve znalostech geometrických tvarů.

Průběh hry. Navrhněte dítěti, aby nejprve namaloval obrázek v rámečku, a pak to samé, vyberte ho z ostatních dvou. Požádejte, abyste pojmenovali ty postavy, které zná, a barvu, kterou si vybral pro malování.

"Vlajky a girlandy"

Cílem hry: rozvíjet logické myšlení dětí, cvičení ve znalostech barev a geometrických tvarů.

Materiál: karty s obrázkem věnce vlajek a jiných geometrických tvarů.

Průběh hry. Vyzvěte děti, aby namalovaly každou první postavu girlandy a vlajek, pak zakroužkujte číslice znázorněné tečkovanými čarami tužkou a namalovejte je v jakékoli barvě. Pak požádejte dítě, aby ukázalo a pojmenovalo postavy a také řeklo, v jaké barvě je namaloval.

"Kuřecí rodina"

Cílem hry je cvičení dětí při rozpoznávání a pojmenování geometrických tvarů, rozvíjení logického myšlení dětí.

Materiál: příběhový obraz s obrazem kuřecí rodiny, karta s obrazem geometrických tvarů.

Průběh hry, Zvažte s dítětem obrázek plot (pre-maloval). „Kdo je nakreslený? Kdo je v rodinném otci, mami? Kde jsou děti? Kolik mláďat? Jaké barvy jsou? “Pak navrhněte kartu s vyobrazenými geometrickými obrazci a požádejte je, aby našli ty postavy, které je třeba vyříznout a nalepit na obraz kuřete, kohouta a kuřat.

Pomozte dítěti vyříznout a nechte ho držet. Po dokončení práce se radujte z jeho úspěchu. Můžete nabídnout dítěti ukázat největší kruh na obrázku, menší kruh a nejmenší kruhy.

Na konci hry určete, který geometrický tvar byl proveden. Navrhněte najít kruhové objekty v okolním prostoru. Nechte dítě nakreslit kruhy prstem na stole, na podlaze, ve vzduchu. Můžete nabídnout nakreslit kruhy na papíře.

"Plachty"

Cílem hry je seznámit děti s tvarem „trojúhelníku“, rozvíjet myšlení.

Materiál: předmět obrázek s obrazem lodí z geometrických obrazců, karta s geometrickými obrazci.

Průběh hry. Pozvěte děti, aby se dozvěděly o tom, co je na obrázku nakresleno, a pak plachtu zakroužkujte tužkou. Zeptejte se, jaký druh geometrické postavy vypadají, jaké jiné geometrické tvary znají.

Poté děti najdou malý trojúhelník, pak velký. Pomozte jim, pokud zjistí, že je obtížné, barevně, řezat a vkládat obrazce na obraz.

Na konci hry určete, jaký druh geometrického tvaru řezu. Navrhněte, abyste v okolním prostoru našli objekty trojúhelníkového tvaru. Nechte dítě kreslit trojúhelníky prstem na stole, na podlaze, ve vzduchu. Můžete nabídnout nakreslit trojúhelník na papír.

"Uvádění obrázků"

Cílem hry je rozvoj logického myšlení dětí, upevnění znalostí geometrických tvarů.

Materiál: vzorkovnice s obrázky geometrických tvarů, prázdné karty, vyřezávané geometrické tvary různých barev a velikostí.

Průběh hry. Prohlédněte si výkresy s dětmi. Navrhněte, abyste na nich našli známé geometrické tvary.

Vystřihněte postavy z barevného papíru ve dvojím provedení a jeden z nich vytvořte společně s dětmi. Navrhněte druhou sadu tvarů pro děti, které budou zobrazovat obrázky. Během hry nezapomeňte opravit názvy barev v paměti dětí. U druhého obrázku vystřihněte tvary tak, aby jejich tvar byl stejný a barva byla odlišná, aby dítě hledalo díl ve tvaru i barvě.

"Návrh podle schématu"

Účel hry: rozvoj logického myšlení dětí mladších předškolního věku.

Materiál: karty s konturovými schématy, detaily stavitele.

Průběh hry. Děti dostanou kartu s vrstevnicovými diagramy a jsou nabídnuty, aby tyto obrazy rozložily z velkých částí budovy, které jsou umístěny na stole, přičemž tuto kartu použijí jako vzorek. Chcete-li, aby to bylo pro děti obtížnější, nabídněte několik podrobností, než potřebujete.

"Stavíme z tyčinek"

Cíl: upevnit znalosti geometrických tvarů, vývoj logického myšlení dětí.

Materiál: karty s konturovým obrazem objektů, tyčí různých délek.

Cílem hry. Nabídněte dětem hůlky různých délek, požádejte je, aby vybrali ty nejdelší, kratší a nejkratší. Vyměňte si hůlky na návrh dítěte. Pak dejte dítěti kartu, podívejte se na obrysy předmětů s sebou, dejte mu vědět, zavolejte jim. Pak nabídněte rozložení jakékoli postavy. V tomto procesu opravte názvy známých geometrických tvarů, které vzniknou v procesu pokládání. Požádejte o to, abyste si postavili tyčinky s hůlkami na vlastní pěst.

„Najít postavu“

Účel hry: seznámit děti s názvy geometrických tvarů, seznámit se s kuželem, válcem a hranolem.

Materiál: stavebnice, karty s obrazem geometrických tvarů.

Průběh hry. Požádejte dítě, aby našlo a přineslo kostku, cihlu, pak dlouhou desku (pro stavbu se používá obvyklý stavební materiál). Ukázat dítě kužel a nabídnout najít stejnou část (pak válec, pak hranol). Poté dejte dítěti kartu a nabídněte, že tyto údaje najdete.

"Najít pár"

Cílem hry je vývoj logického myšlení, cvičení v pojmenování barev a název geometrických tvarů.

Materiál: karty s obrázkem geometrických obrazců rozdělených do 8 částí, neřízené karty podle počtu hráčů

Mít dítě hrát hru. (Jedna z karet je rozřezána na osm částí.) Vyjměte karty na celé karty na kartě (postavy, které mají podobný tvar, ale liší se barvou a velikostí). Zvedněte tuto kartu a požádejte o nalezení stejné části, ale jiné barvy nebo velikosti. Při provádění úkolů provádějte děti při pojmenování barev.

"Sestavení schématu"

Účel hry: naučit děti provádět základní stavbu se zaměřením na schéma.

Materiál: stavební plány, stavebnice.

Průběh hry. Pamatujte si s dětmi stavební detaily, které vědí, ukázat jim jejich vlastnosti. Ukažte kartu, zeptejte se, co je na ní znázorněno, nabídněte, abyste zvážili a řekli, z jaké části budovy. Požádejte o stavbu ze stavebních detailů stejné budovy. Je důležité, aby detaily byly zobrazeny v plné velikosti.

"Uvádíme detaily"

Účel hry: naučit děti rozkládat obrázky superponovaným způsobem.

Materiál: karty s konturovými výkresy, stavebnicí nebo rovinnými geometrickými tvary.

Průběh hry. Děti se učí vytvářet obrázky překrytím objemových detailů jedné z tváří na výkresu. Nabídněte dětem kartu a požádejte je, aby vytvořili krásné obrázky (ukázat na příkladu instalace jedné části).

Konstruktivní hry pro děti 4-5. Rok života.

"Rozložení postav"

Účel hry: praktikovat děti při vytváření obrazů geometrických tvarů pomocí schémat.

Materiál: obrazové mapy, stavebnice.

Průběh hry. Dětem jsou nabízeny programy a geometrické tvary pro rozložení obrázků. Po zadání úkolu: "Z jakých čísel jste udělali toto auto?" Kolik postav jste potřebovali pro tuto raketu? Kolik je stejných postav? “

"Najít zbytečné"

Cílem hry je rozvíjet logické myšlení předškoláků.

Materiál: karty s obrázkem geometrických tvarů.

Průběh hry. Mapa zobrazuje řady geometrických tvarů. Děti jsou požádány, aby je zvážily a určily, co je na nich zbytečné, a pak zdůvodňují proč.

"Jak to vypadá?"

Cílem hry je rozvíjet vizuální obrazové myšlení dětí.

Materiál: sada rovinných geometrických tvarů.

Průběh hry. Učitel zase ukazuje řezané geometrické obrazce, volá je a žádá, aby řekly, jak vypadají. Například: balón - drdol, slunce, obličej, balón, atd.

"Stavíme z tyčinek"

Cílem hry je rozvoj logických dovedností dětí.

Materiál: tyčinky různých délek ve třech velikostech, karty s obrázkem nejjednodušších obrázků.

Průběh hry. Děti rozdávají hole různých délek, nabízejí možnost jejich rozšíření do tří částí. Pak dávají obrázky (skutečné obrazy objektů jednoduché formy: box, auto, loď s plachtou, trakař, květina, váza atd.) A jsou požádáni, aby obraz těchto předmětů poslali hůlkami.

"Shoda"

Materiál: kresby geometrických tvarů a reálných objektů, které jsou předškolákům známy.

Průběh hry. Pro děti jsou nabízeny dvě kresby, jedna ukazuje geometrická těla (kostka, válec, kulička, kužel atd.), Na ostatních reálných objektech známých předškolákům se žádá, aby pojmenovali jaký druh geometrického těla tento nebo takový objekt vypadá. Vyzvěte děti, aby si zahrály hru „Jak to vypadá?“ - najít předměty v okolním prostoru, které se podobají známým geometrickým tělům. Nechte děti ukázat a pojmenovat kolo, čtverec, postavy v jednom a druhém obrázku.

"Pamatujte si, jak to vypadá."

Účel hry: cvičení dětí v pojmenování geometrických tvarů.

Materiál: karty s obrázkem geometrických tvarů.
Průběh hry. Pro děti jsou nabízeny karty s obrazem stavebních detailů. Učitel požádá, aby pojmenoval část a vzpomněl si na objekty, které s ní mají podobnosti, aby zároveň zdůvodnil, proč tyto objekty označuje.

"Počet a design"

Účel hry: Vývoj logického myšlení předškoláků.

Materiál: karty s obrazem robotů z geometrických tvarů, stavebnic nebo rovinných geometrických tvarů.

Průběh hry. Pro děti je ukázána kresba s obrazem robotů z geometrických tvarů. Učitel nabídne počítání robotů, zeptá se, kolik robotických psů. Žádá vás, abyste si vybrali jakéhokoli robota, řekněte, z jakých čísel bylo vyrobeno, kolik identických detailů figurovalo. Potom děti dostanou geometrické tvary a požádají je, aby vytvořily obrazy, které se jim líbí.

„Uspořádat pokoj“

Cílem hry je rozvoj logického myšlení předškoláků.

Materiál: list papíru (35 * 45cm), stavebnice, rovinné geometrické tvary

Průběh hry. Učitel nabízí dětem list papíru (S3 * 45 cm) a říká, že se jedná o podlahu v místnosti s panenkami, žádá o její stavbu s cihlami (stěny v místnosti), zanechávající mezery pro okno a dveře. Poté, co to děti udělají, vyjměte list a položte jej vedle postavené místnosti. Pak vytáhne geometrické obrazce a navrhne je na papír, vybere kusy nábytku, které mají podobný tvar (čtverec - stolička, obdélníková postel atd.). Učitel uvažuje s předškoláky o výsledném schématu a žádá, aby na něj byl umístěn "nábytek", postavený z cihel. Na konci práce děti porovnávají obraz s budovou.

"Poměr geometrických těles a tvarů"

Cílem hry je naučit děti korelovat obrazy geometrických tvarů a konstrukčních detailů projektanta.

Materiál: Karty s obrazem geometrických tvarů, stavebnice.

Průběh hry. Předškolákům je nabídnuto, aby zvážily obrázky geometrických těles a dále geometrické tvary uvedené níže. Učitel vás požádá, abyste zjistili konstrukční detaily zobrazené na kartě a zobrazili ty strany, které mají tvar geometrických obrazců zobrazených pod kartou.

Úkol je komplikovaný, pokud jsou děti požádány, aby korelovaly geometrické tvary a tělesa bez použití detailů budovy.

"Uvádíme detaily"

Cílem hry je rozvoj logického myšlení předškoláků.

Materiál: karty obvodů, stavební detaily.

Průběh hry. Předškolákům jsou dány dvě karty: jedna ukazuje různé teremky ve formě diagramu a další detaily, které by měly být vybrány k vyřešení tohoto problému. Účel

Úkoly: vložte části do kontury tak, aby se dotýkaly povrchu listu jedné z ploch. V procesu řešení úkolu vychovatel vysvětlí, jaké podrobnosti dítě používá, jakou barvu, jaký tvar tváří určité části, kolik tváří má část, kolik detailů šlo do sestavy obrazu.

Konstruktivní hry pro děti 5-7 let života.

„Sestavit podle modelu“

Účel hry: naučit děti stavět struktury podle hotového modelu.

Materiál: trojrozměrné modely, stavební projektant.

Průběh hry. Sestavte jednoduché konstrukce ze stavebního materiálu a zakryjte je papírem nebo tkaninou, dostanete trojrozměrné modely. Existuje obecná představa o designu, ale z jakých detailů je sestavena, je nutné hádat. Na těchto modelech nechte děti stavět budovy. (Děti z přípravné skupiny sestavují složitější struktury podle zobrazených nediferencovaných trojrozměrných modelů.)

"Vytvořit schéma"

Cílem hry je rozvoj logického myšlení předškoláků.

Materiál: rovinné geometrické tvary, fixy, listy papíru, konturové diagramy, stavebnice.

Průběh hry. Vyzvěte děti, aby si na papír z předřezaných lepenkových geometrických obrazců rozložily různé jednoduché obrazy budov (pohled zepředu), pak zakroužkujte všechny číslice pomocí fixů, abyste vytvořili diagramy. Mohou být použity jako pomůcky pro modelování letadel (Děti přípravnou skupinu  navrhují vytvořit obrysové schémata, obepínající ne každý geometrický obrazec, ale obecný obrys obrazů kombinovaný v modelu.) Potom děti dostanou za úkol rozdělit tato schémata, konkretizovat je (malovat). Komplikace: navrhuje se stavět budovy na schématech kontury.

"Modelování podle schématu"

Účel hry: Učit děti jak modelovat.

Materiál: karty s obrázkem geometrických obrazců a schémat staveb, detaily stavby.

Průběh hry. Pro děti jsou nabízeny dvě karty: jedna ukazuje geometrické tvary, druhá - schémata struktur. Zadání úkolu - výběr potřebných čísel podle schématu a zahájení modelování. Úkol může být komplikován navrhováním stavebních detailů namísto geometrických tvarů.

"Chyby ve vzoru"

Materiál: Karty s obrazem geometrických tvarů.

Průběh hry. Karta ukazuje vzor geometrických tvarů. Děti jsou nabízeny zvážit a najít chyby, které porušují symetrie vzoru. Pak se ptají: „Z jakých obrazců byl vzor vytvořen? Kolik postav v horní řadě, dole, kosočtverců, trojúhelníků, čtverců, oválů? “

"Doplňte tyčinky"

Účel hry: cvičení dětí při sestavování geometrických tvarů z počítacích tyčinek.

Materiál: počítání hole.

Průběh hry: Předškoláci trénují kreslení geometrických obrazců z kalkulaček.

  1. "Udělej si obrázek tří (čtyř, pěti, šesti) tyčinek."
  2. "Udělejte dva stejné trojúhelníky pěti tyčinek."

3. "Sestavte tři čtverce o deseti tyčích (připojením jedné postavy k druhé)."

"Najít chybu"

Cílem hry je vývoj logického myšlení dětí.

Materiál: karty s obrázkem geometrických tvarů.

Průběh hry. Dětem je nabízena karta, ukazuje geometrické tvary, uvnitř kterých je geometrické tělo. A jedna z tváří geometrické tělo  musí být ve tvaru postavy, na které je tělo taženo. Je nutné najít chybu v obrázku.

"Co se změnilo"

Cílem hry je vývoj logického myšlení dětí.

Materiál: stavební detaily.

Průběh hry. Před umístěním dítěte detaily stavby. Zeptejte se, jak moc jsou a jak stojí. Pak nabídnou odbočit a odstranit jakoukoliv část (instalovat díly v jiné poloze na rovině stolu, měnit místa, přidávat nové). Pak si preschooler všimne, co se změnilo.

"Změna míst"

Cílem hry je rozvoj paměti a logického myšlení dětí.

Materiál: listy papíru, stavební díly, fixy.

Průběh hry. Zahrajte si dvě. Děti jsou zasazeny zády k sobě a navrhují umístění drobných stavebních detailů na kus papíru, který je pevně k sobě nastaven tak, že každý detail přichází do styku s povrchem listu jedné z tváří a výslednou postavu zakroužkuje perem. Poté vyjměte části z listu, vyměňte je a znovu nainstalujte na list papíru přesně uvnitř obrysu. Úkol je o to těžší, další podrobnosti jsou nabízeny.

"Roboti"

Cílem hry je vývoj logického myšlení dětí.

Materiál: karty s obrázkem robotů.

Průběh hry. Mapa nakreslila roboty sestavené ze stavebních dílů. Děti jsou požádány, aby odpovídaly na otázky.

  1. "Kolik robotů je vyobrazeno."
  2. "Najděte dva roboty sestavené z částí stejného tvaru."

3. "Ukažte, který robot má část, kterou ostatní nemají."

4. "Které roboty mohou být postaveny ze stavebních dílů a které z nich nemohou?"

"Vyjmout a složit"

Materiál: silný papír, nůžky.

Průběh hry. Děti jsou nabízeny k tomu, aby z tlustého papíru vystřižily jakýkoliv geometrický tvar, rozřezaly ho na několik kusů různých velikostí a pak znovu složily. Děti dostanou příležitost vytvořit vzor: čím více částí dostane, tím těžší je postavit postavu, ale pak můžete vytvořit více nových obrázků. Úkol může být komplikovaný tím, že nabídne klukům, aby si vyměnili vyřezávané postavy.

"Modelování"

Cílem hry je rozvoj představivosti a logického myšlení dětí.

Materiál: rovinné geometrické tvary, listy papíru, tužky.

Průběh hry. Pozvěte děti k modelování pomocí papírových geometrických obrazců, namalovaných nebo vyrobených technikou aplikačních struktur (paláců, katedrál). Potom vytvořte diagramy a použijte je ke konstrukci těchto objektů.

  • Cheat Sheet pro speciální pedagogiku (Cheat Sheet)
  • Tým autorů. Cheat sheet o pedagogice (pro učitele) (dokument)
  • Lobanova E.A. Předškolní pedagogika (dokument)
  • Cheat sheet o sociální pedagogice (Cheat Sheet)
  • Leontyev Alexey. Psychologický základ předškolní hry (dokument)
  • Prezentace - barevný doprovod v předškolní pedagogice (Abstrakt)
  • Seliverstov V.I. (ed) Klinický základ předškolní pedagogiky a speciální psychologie (dokument)
  • Prezentace sociální pedagogiky (abstrakt) \\ t
  • n1.doc

    28. HRY PŘEDCHOOLOVÝCH DĚTÍ S BUDOVÝM MATERIÁLEM.
    a) Originalita a význam, typy stavebních materiálů
    Funkce her se stavebním materiálem  je to v jejich základem jsou konstruktivní dovednosti a schopnostikvůli kterému jsou vícenež jiné druhy dětských her, blížící se kreativní produktivní lidských činností .

    Hry se stavebním materiálem (stejně jako dramatizované, didaktické, outdoorové hry) lze přičítat na hranici hranice  (podle definice A. N. Leontiev), pomocí něhož dítě rozvíjí dovednosti, vlastnosti a charakteristiky osobnosti, připravuje ho na přechod na nový typ činnosti.

    Tyto hry přispět k rozvoji myšlení, prostorové představivostizákladem projektové činnosti, která byla přesvědčivě prokázána ve studiích N. N. Poddyakova, L.A.Paramonova a dalších.
    Obsah her se stavebním materiálem  je stvoření, reprodukce okolní reality za pomoci různých materiálů.
      Rozdíl následující typy stavebních materiálů:

    Speciálně vytvořený (podlaha, stolní stavební materiál, soubory jako "Mladý architekt", "Starý hrad", konstruktéři);

    Přírodní (písek, sníh, jíl, kameny);

    Utility (desky, krabice, krabice atd.).
      Hry se stavebními materiály s jinými druhy her (plot-role, dramatizovaný, mobilní, didaktický). Potřeba vytvořit budovu, jako je například scéna pro představení, raketa pro let do vesmíru, místnost pro panenku Natashy, vzniká v procesu realizace koncepce hry a vytváření herního obrazu. V takových případech může být budova podmíněna (vysoká židle za židlí je vlak) nebo podřízena jejímu praktickému účelu (závislost scénografie na žánru umění, velikost „umělců“).

    Často je dítě fascinováno procesem tvorby, stavby (stavba horské silnice s pískem, tunely, mosty, stavba sněhové pevnosti, stavba železnice ze stavebního materiálu a navrhování alarmu pro jednokolejný provoz atd.).

    Při stavbě budovy je výroba hraček: Děti se dohodly, že budou stavět, jakým způsobem, přidělí role (stavební manažer, inženýr, řidič atd.).

    Přítomnost herního plánu, jeho volný vývoj, variabilita řešení kreativních úkolů, zájmu dětí o tento proces  - tohle všechno určuje tvůrčí charakter  hry se stavebním materiálem.

    Tyto hry by měly být přidány a obsaženy práce představivosti. V samotných hrách pobídky k povzbuzení dítěte k představě, k fantazii.

    Zvládnutí konstrukčních vlastností materiálu vybízí děti k vytváření nových objektů, změnu jejich vlastností: dát cihlu na široký okraj - můžete postavit chodník, lavičku, vozík, dát stejnou cihlu na úzkém krátkém okraji - můžete postavit vysoký plot, bránu, semafor. Příležitost stavět  na stejné téma různými způsoby  také aktivuje představivost.

    Půjčování vzorků z okolního života  (stavba velkého divadla, dětské hřiště) vyžaduje schopnost zvýraznit hlavní věc, rozptylovat od údajůpřijmout konvence jejich vlastní tvorbynést funkce jednoho subjektu k jinému  (použijte válec jako sloup, vyměňte střechu za trojúhelníkový hranol), který podporuje rozvoj představivosti.

    Funkce herse stavebními materiály pro učení konstruktivních dovedností potřebují speciální školení. Bez důsledného utváření konstruktivních dovedností hry zůstává na úrovni manipulace, kterou bohužel lze vidět v mnoha mateřských školách.
    b) Podmínky pro vývoj her
      Pro rozvoj dětské hry je nezbytné vytvořit takové podmínky:

    - organizovat herní prostředí: vyzvednout potřebný stavební materiál odpovídající úkolům rozvíjení konstruktivní činnosti dětí daného věku. Materiál by měl být různý (podlaha, stůl, různé typy návrhářů, sady atd.), Atraktivně navržený, poměrně stabilní, v souladu se schopnostmi dětí. Pro děti od 2 do 3 let obsahuje sada materiálů kostky, cihly, hranoly, dlouhé talíře. Spojení dvou nebo tří částí - a vybudování předmětu;

    - poskytnout čas a místo na hraní se stavebními materiály. Hry vyžadují soustředění myšlení, pozornost. Proto by měly být regály pro hry se stavebním materiálem pro stolní počítače, designéry nastaveny tak, aby nepřekážely dětem, neodpouštěly je;

    - respektování budov, staveb dětí. Obvykle se dítě rád „vrací“ do svých budov, aby k nim přistoupilo. Proto je nutné vzdělávat všechny děti v pečlivém, pozorném postoji k vlastním a ostatním lidem; ukázat dítěti stavbu soudruhů, naučit se všimnout si pokroku druhých, radovat se z toho;

    - vytvořit podmínky pro hraní budov. K tomu si vyzvedněte malé hračky (auta, vlaky, postavy lidí a zvířat atd.). Pro starší děti je vhodné zapojit se do navrhování z papíru, lepenky, pomocného materiálu různých předmětů pro vybavení her. Například u dálnice postavené ze stavebního materiálu děti dělají čerpací stanici, přívěsy, silniční kavárnu atd. Pro tyto účely můžete použít hračky od designéra;

    - sjednotit děti na společné konstrukce od konstruktéra. Vytvářet situace, kdy je dítě, které zvládlo nové konstruktivní dovednosti, učí ostatní děti. Přispějte k soutěži. Můžete například vyhlásit soutěž o výstavbu stanice metra (divadlo, městské ulice atd.). Soutěže se zúčastní 2-3 podskupiny (ne více než 5-6 osob v každé z nich). Děti se budou zajímat o myšlenku pořádání výstavy řemesel od návrháře, pomocného materiálu. Dítě může dělat práci na výstavě doma s pomocí rodičů;

    - naučit děti pracovat s konstrukčními a stavebními materiály opatrně, pečlivě rozebrat budovu, řemesla od návrháře, rozložit detaily, formuláře na policových buňkách, krabice.

    c) Metody formování u dětí konstruktivních dovedností
    Hlavní myšlenka této techniky je vést dítě od napodobování činností dospělého k nezávislému řešení konstruktivních úkolů s rostoucími obtížemi.

    Základní dovednosti  děti ve třídě, ve společných činnostech s dospělýmia pak nést je, transformovat, doplňovat a měnit, v nezávislých hrách se stavebním materiálem.

    Účinnost jakéhokoliv školení, včetně konstruktivních dovedností, závisí na tom, jak zajímavé je pro dítě, jak moc jeho činnost způsobuje.
      S cílem vytvořit zájem dětí o hry se stavebním materiálem učitel využívá různé triky:

    - Staví se  v přítomnosti dětí předškolního věku se děti zapojují do hry v okolí (různá zvířata se v zoo usadí v zoo, děti přijdou se svými rodiči).

    Použití přijímání společného stvoření: nabízí dětem (v různých věkových skupinách) dokončit, přestavět, přestavět budovu, kterou postavil (připevnit verandu, balkon, postavit vysoký nebo nízký plot kolem domu, změnit výšku kopce, vytvořit odrazový můstek pro lyžaře z kopce, rozšířit most, rozšířit dráhu) .

    Pro vznik a posílení zájmu o hry se stavebním materiálem dává hodně seznámení se stavbou v reálném životě. Na procházky, výlety, je vhodné upozornit předškoláky na vlastnosti různých struktur: jak je postaven most, jak se liší obytný dům od umělecké budovy (muzeum, divadlo), jaké typy městských vozidel atd., Jsou podobné a tak dále. a seznámení s povahou stavitelů práce, se stavebními zařízeními. Pozornost starších předškolních dětí by měla být přitahována architektonickými rysy staveb a zároveň rozvíjet jejich schopnost srovnávat stavby s účelem, designem, metodami dekorace.
    Obohacení dětí o dojmy, znalosti  o různých zařízeních, musí učitel vést je k zvládnutí zobecněných reprezentacíto znamená, že budovy mají specifický účel (budovy, mosty), komponenty, formy, proporce, umístění v prostoru, dekorace.
      Ve všech věkových fázích pečovatel používá hry se stavebním materiálem pro obohacení smyslového prožitku dětí.
      V procesu učení konstruktivních dovedností, různých metody výuky:

    - ukázka vzorku;

    - demonstrace stavebních metod s vysvětlením konstrukčních technik;

    - nastavení problémového úkolu (jak přestavět garáž tak, aby se vešlo do 2-3 vozů);

    - zpráva stavební témata s podmínkamikteré musí splnit (vybudovat prostor pro rodinu s určitým počtem lidí).
    Vzorek  ve všech věkových skupin při tváření  u dětí nové dovednosti, způsoby navrhování.
      Děti 2-3 letý učitel ukazuje vzorek (nádvoří pro kuřata)), a pak děti provádějí stavbu s ním.
      Děti shromažďují zkušenosti s konstruktivními činnostmi a komplikují své úkoly změna způsobu použití vzorku.

    Navrhuje se to dílčí vzorekdítě je zobrazeno jen ty triky, kterék němu   cizinci  (nový způsob propojení částí projektanta, konstrukce podlah v domě pomocí lepenky nebo překližky).

    Vyplňte první úkol ukazuje nedokončený stavební vzorekkterý si každý může dokončit svým vlastním způsobem (učitel staví vůz vozu, děti ho přeměňují v autobusy, tramvaje, nákladní nebo osobní vlaky).

    Ospravedlňuje se recepcipokud je uveden jeden vzorek budovya děti všechny její cesty.

    Můžete nabídnout dítě změnit vzorek  (postavit podobný dům, ale přidat nebo odečíst podlahu, aby jeden vstup, ale dva, zvětšit velikost oken). Předškolákům se zkušenostmi z konstruktivních činností je vhodné nabídnout ne jeden vzorek, ale Na výběr máte 2-3 vzorky.

    Pro starší děti jako vzorekjsou používány   kreslení, kreslení, stavební schéma. Oni jsou také učil navrhnout uspořádání navrhované stavby, nezávisle načrtnout jeho rysy designu.

    d) Typy provedení
      Jsou stanoveny metody výuky konstruktivních dovedností dětí o typu konstrukce. V teorii a praxi předškolního vzdělávání se vyvinulo několik typů designu.
    Návrh podle vzorku  - Nejběžnější typ konstrukce. Při použití různými způsoby  vzorová prezentace, stejně jako změna jejího charakteru, tento typ designu má   mnoho pozitivních: u dětí vznikají různé dovednostipřevzali majetek běžné způsobytrávení sled operacíučit se konstruktivní možnosti  stavebních materiálů. Se správnou metodikou výuky jsou děti vedeny k porozumění. variabilita stavebních metod,  začleněny do činností transformačního charakteru.
    Design podle zadaného tématu přivede dítě k tvůrčí realizaci úkolu, ale hranice jeho řešení jsou omezeny na toto téma.

    Pro miminka  Můžete nabídnout jako téma výstavbu nábytku, vybavení areálu (lavičky, pískoviště, houpačka). Pro dítě tohoto věku je důležité mít hravou motivaci („Postavme si místnost pro Katiho panenku“).
    In střední skupiny   Jako téma je nabízeno inženýrství vozidel („Co lidé řídí a přepravují náklady“).

    Děti starší skupiny zajímavá témata jako vojenská nebo stavební zařízení; obydlí lidí („Jaké domy lidé žijí na Zemi“); muzea, divadla našeho města atd.

    Ve skupině přípravných škol doporučujeme provádět tematické návrhy návrhářů různých typů. Děti se učí provádět mobilní stavby, takže témata „Zábavní jízdy v zábavním parku“, „Způsoby dopravy“ atd. Je mohou odnést.
    Design dle vlastního návrhu - komplexního designuve kterém dítě řeší všechny problémy samostatně: Stanovuje si cíl, plánuje, vybírá potřebný materiál, realizuje plán. Zkušený učitel, organizující tento typ designu, začíná tvorbou myšlenkyjinak děti staví to, co udělali více než jednou.

    Pro miminka on vyzve k záměru: ukazovat hračku, nabídne stavět něco pro ni. Například, matryoshka vyšel na procházku, a na místě, že je vlhký, co by mělo být postaveno tak, aby to mokré nohy? Matryoshka unavená, musíš stavět, tak seděla a odpočívala?

    Protože konstruktivní záměr  - výsledek transformativní duševní aktivity s průměrné dětia starší předškolní věk  doporučuje se vést konverzaci; navrhnout si připomenout, které struktury pozorovali během chůze, což se jim obzvláště líbilo; zvážit fotografie, výkresy budov. Je třeba pomoci každému dítěti v realizaci plánu novým způsobem, jak využít dříve nabytých dovedností, dosáhnout řešení problému, prožít radost z jeho práce.
    Návrh podle podmínek  obsahuje velké rozvojové příležitosti. Koná se poté, co se děti naučí stavět tento objekt, stavbu (most, loď).

    V návrhu na stavbu jsou stanoveny určité parametry (šířka řeky, výška mostu musí odpovídat výšce lodi, jachtě, která musí plavit pod ní). Na základě stanovených podmínek musí dítě nezávisle stanovit délku a výšku budovy atd.
    "Konstrukce podle modelu" - typ konstrukce vyvinutý A. R. Luriou. Dítěti je nabídnut model stavby (obraz zhotovený učitelem budovy přelepené papírem), na kterém jsou skryté obrysy jednotlivých prvků konstrukce (model pohovky, brána, auto).
      Nejdřív dítě analyzuje model: upozorňuje na jednotlivé součásti  (sedadlo, opěradlo, loketní opěrky u pohovky) zvednety   formykteré jsou potřebné pro opětovné vytvoření modelu. Začněte mentální kombinace zamýšlených geometrických tvarů, jejich vzájemného pohybu  (Pro sedadlo si můžete vzít tři kostky, nebo je můžete nahradit dvěma krátkými talíři? Zadní strana pohovky se ukáže jako čtyři cihly, umístěné na úzkém krátkém okraji.) Ale nebylo by lepší vzít dvě desky tak, že je umístíte na sebe?

    Každý z uvažovaných typů designu má své vlastní výhody.to je důvod, proč je nutné je kombinovat do pedagogické práce  s dětmi v předškolním období. Při organizaci jakéhokoliv typu designu je nutná rozumná kombinace pedagogického vlivu učitele a nezávislosti a tvořivosti dětí.
    e) Hry s přírodním materiálem
      Tyto hry vstupují do života dítěte brzy. Sotva se naučil chodit, dítě sáhne po lopatu, lopatu, snaží se kopat sníh, písek, miluje hrát si s vodou. Ale bez speciálního školení nezískávají děti potřebné dovednostia hry s přírodním materiálem jsou monotónní a nízký obsah.

    Mezitím obsahují velké příležitosti pro rozvoj myšlení, vůle a vytrvalosti dítěte. Tyto vlastnosti jsou v mnoha ohledech určeno povahou přírodního materiálu. Je velmi různorodá a má různé vlastnosti, které diktují různé metody jejího použití jako stavební materiál.

    Mnoho vlastností přírodních materiálů je dítě ví smyslným způsobem.

    Metody senzorického poznávání, schopnost rozlišovat určité vlastnosti a vlastnosti objektů se vyvíjejí v procesu zajímavých obsahových aktivit, zejména ve hře. To se však děje pod podmínkou, že učitel soustavně trénuje děti, rozvíjí jejich analýzu vnímání předmětů, formuje činnost průzkumu a snaží se o asimilaci správného slovního označení znaků.
    Hryvodou  již v držení mladší skupiny. Mohou to být hry ve skupinové místnosti a na pozemkuškolka. Používají se hrnce s vodou, různé nádoby (sklenice, džbány, sklenice), nálevky, hračky a předměty (plovoucí a potopící se). Děti nalévají vodu z nádoby do nádoby, vykoupají panenky, zabývají se jednoduchými experimenty, seznamují se s vlastnostmi objektů (plavání).

    Na místě mateřské školy se děti scházejí kolem louže, pramenného potoka, nechávají lodě z papíru, kůry, dřeva, házejí různé předměty, aby zjistily, které z nich se plavou a které se potápí.

    V důsledku toho mladšího věku děti jsou krmeny porozuměníto proudění vody.

    Děti 4-5 let  internalizovat myšlenku voda se šíří, nemá žádnou formuNěkteré objekty se v něm vznáší, zatímco jiné se utopí, že je transparentní.

    In starší předškolní věk děti mohou vysvětlit proč ne všechny položky jsou plavání, ne všechna voda je čistářekni to voda mění svůj stav  v závislosti na teplotě vzduchu.
    Hryse sněhem  vyžadovat zvládnutí jeho transformačních technik.

    Nejjednodušší metoda je modelování. Učitel nabízí pro miminka vyřezávat hrudky - sněhové koule, zajíček s kachnami, mrkev, která ho krmí, atd. V přítomnosti dětí pečovatel vytvoří sněhuláka, pak všichni z oblázků, uzlů, suchých větviček z něj udělají oči, ústa, uši, vlasy. Po shromáždění sněhuláka jsou děti šťastné, že sníh je lepkavý, slavný se ukázal být sněhulák! Tak se děti učí konceptu sněhu.

    A děti 4-6 let zvládnutí nové stavební techniky ze sněhu - modelování hrudek. Takto se vytvářejí lidské postavy (Mráz, Sněhurka), pevnosti. Dojíždějící hrudky, děti přicházejí pochopení jiné vlastnosti mokrého sněhu - gravitace. Konstrukce hrudek sněhu může dávají větší sílu, pokud nalijete vodu  (děti to dělají společně s učitelem), aby se utěsnily otvory mezi hrudkami se sněhovým těstem (v kbelíku se sníh mísí s vodou). Konstrukce sněhové pevnosti se doporučuje shodovat s karnevalem. Dá to možnost představit předškolní děti starověké ruské tradiciDen masopustů je označen hrou "Takeing the Snow Town".

    Předškoláci jsou představeni se stavební technikou vrazil sníh. K tomu, v určitém místě na místě mateřské školy po určitou dobu sbírat sníh. Hustý, hustý, je to vynikající materiál pro sochařství.

    Pro miminka učitel ukazujejako používat můžete řezat ostrý nůž  zvíře, člověk.

    Předškoláci starší udělej to sám za účasti dospělých (mohou být zapojeni rodiče). Aby bylo možné zájem dětí o sochařství a architekturu, je užitečné seznámit je s dovolenou Vyugoveya, která se v posledních letech koná jako mezinárodní, včetně Moskvy.

    Z baleného sněhu může řezat cihly  (starší děti to dělají sami) a využívají je k výstavbě budov, plotů atd.

    Starší děti v předškolním věku jsou zapojeny v konstrukci skluzavky. Může být vložen do základny krabic a desky mohou být použity pro podbíjení povrchu. Kombinace různých materiálů  stimuluje rozvoj iniciativy, vynalézavosti, tvořivosti.
      V městských předškolních zařízeních jsou podmínky hers písek:tam je malý písek, jeho stav je špatný (špinavý, suchý), pískoviště jsou stísněné, nejsou tam žádné odpovídající hračky, atd. Většinou pískové hry se rozkládají na písečných plážích podél řek.

    Děti s vášní stavět hrady a pevnosti, kopání kanálů a hlubokých studní, rozbít parky a zahrady se sochami písku. Písek - stavební materiál s krátkou životnostíSlunce se mírně zahřálo, vítr foukal: hrady, rozpadlé paláce, sochy, ploty, příkopy byly rozptýlené! A malí tvůrci?

    Jsou opět v práci! To je místo, kde vytrvalost, vůle, tvořivost, vynalézavost.
      V průběhu předškolního věku dítěte získává několik technik stavby z písku. Některé z nich jsou blízké práci se sněhem. Učitel učí batolata vyřezávat z mokrého písku. Kromě občerstvení pro hosty, můžete nabídnout stejný způsob, jak postavit plot kolem domu, postavený učitelem, aby se strany na písku lůžko. Děti se učí učení příjem lití z písku.  Je jen důležité vybrat si formy, které by snadno pokryly dlaň dítěte, přidat malé kbelíky, poskytnout místo, kde budou umístěny. kulichiki».

    Zapojení dětí do srovnání "kulikov" ve formě, velikosti, výšce, učiteli obohacuje jejich smyslový zážitek, vyučuje správně označte označení.
    In starší skupiny děti se učí stavět kopání  (studna, řeka, kanál, tunel, příkop). Přeměňte kopec vyraženého písku na předmět určitého účelu (dům, pevnost, palác). Děti se spojují ve společných hrách, nevytvářejí samostatné objekty, ale celé komplexy (park, říční nábřeží).
    Fantazie se projevuje kombinací stavebních materiálů. Například, když staví přehradu v proudu, kameny, jíl, prkna jsou používány; při výstavbě parku, spolu s pískem, kameny, suché větve (jako stromy), atd. jsou používány.
    Ve hrách s pískem, sněhem  dítě dostane podání o vlastnostech, srovnává, shrnuje: můžete stavět pouze z vlhkého písku a sněhu, písek a sníh jsou křehké stavební materiály.

    29. THEATRALIZOVANÉ HRY JAKO RŮST CREATIVE HRY.
    a) Originalita, tvůrčí povaha hry
    Divadelní hry  zastupují hraní literárních děl  (pohádky, příběhy, speciálně psané představení). Hrdinové literárních děl se stávají herci a jejich dobrodružství, životní události, změněné dětskou představivostí, jsou dějem hry.
    Funkce divadelních her: mají připravený grafcož znamená činnost dítěte je do značné míry předurčena textem díla.

    Tato dramatizovaná hra je nejbohatší pole pro tvořivost dětí.

    Text práce  pro děti - pouze plátnokteré prolínají nové příběhy, zavést další role, změnit konec  a tak dále

    Například, ve hře založené na pohádce "Teremok", se veverka objeví na prahu domu - huňatý ocas, pak se děti líto medvěda, liška, vlk, který požádal o teremok a slíbil, že nikoho neurazí. Hra skončila přátelským tancem pohádkových postav. A tak děti „přepracovaly“ známou pohádku podle svých představ o potřebě žít v přátelství a míru, nevidět nepřítele v těch, kteří nejsou podobní tobě.

    Kreativní hraní v divadelní hře  významně odlišná od kreativity ve hře na hraní rolí.  V poslední hře může dítě svobodně sdělit obraz vlastností chování při hraní rolí: matka může být laskavá, krutá, starostlivá nebo lhostejná k rodinným příslušníkům. V divadelní hře je obraz hrdiny, jeho hlavní rysy, činy a zážitky určen obsahem díla. Kreativita dítěte se projevuje v pravém obrazu postavy. Abyste toho dosáhli, musíte pochopit, co je to postava, proč to dělá, představit si jeho stav, pocity, to znamená proniknout do jeho vnitřního světa. A to by mělo být provedeno v procesu naslouchání dílu. Musím to říct moderní dítě, které audiovizuální média (TV, video) vstupují včas a pevně, si zvyknou na usnadněné vnímání uměleckých děl. Lehký, protože je prezentován s hotovým obrazem na rozdíl od obrazu, který se vyvíjí na základě myšlenek, práce představivosti v procesu poslechu knihy (a později samo-čtení). Přestože psychologové ujišťují, že láska k herectví, dramatizovaným hrám je vlastní všem dětem, bez výjimky, tyto hry (skutečné hry, a ne dramatizace, které jsou zobrazeny na matine dětí) nejsou tak běžné, jak by měly být, vzhledem k jejich zvláštnímu vlivu na děti. rozvoj osobnosti dítěte.

    Plná účast dětí ve hře vyžaduje zvláštní přípravu, která se projevuje schopností estetického vnímání umění uměleckého slova, naslouchání textu, zachycení intonace, zejména řečových obratů. Aby člověk pochopil, co je hrdina, musí se naučit analyzovat své činy elementárním způsobem, hodnotit je, rozumět mravům díla. Schopnost prezentovat hrdinu díla, jeho zkušenosti, specifickou situaci, ve které se události odehrávají, závisí do značné míry na osobní zkušenosti  dítě: čím rozmanitější jsou jeho dojmy o životě kolem něj, tím bohatší je jeho představivost, pocity, schopnost přemýšlet. Aby dítě mohlo hrát roli, musí mít různé grafické prostředky (výrazy obličeje, pohyby těla, gesta, řeč, výrazné slovní zásoby a intonace atd.). Proto lze připravenost na divadelní hru definovat jako takovou úroveň obecného kulturního vývoje, na jejímž základě je usnadněno porozumění uměleckému dílu, vzniká emocionální reakce na něj a umělecké prostředky přenosu obrazu. Všechny tyto ukazatele se nevyvíjejí spontánně, ale vznikají v průběhu výchovné práce.

    Ve vlastní povaze dramatizované hry jsou všechna spojení s rolí: jakmile je divák potřebný, znamená to, že je nutné ji kombinovat s hrou v divadle. Takové spojení bude úspěšné za předpokladu, že si děti představí, co je divadlo, kdo tam slouží a jaké povinnosti plní. Učitel může samozřejmě o divadle říci, ukázat ilustrace, ale je nepravděpodobné, že by dojmy dětí byly tak živé, že v divadle touží jíst. Je to jiná věc, pokud se děti učí divadlu „zvenčí“, když jsou diváky. Rodiče, kteří reagují na žádosti, rady učitele, přivedou dítě do divadla, mohou přijít na záchranu. Doporučuje se uspořádat tzv. Divadelní den v předškolním zařízení: pedagogickým a podpůrným personálem (ještě lépe, se zapojením rodičů), připravit představení aranžováním apod.

    Kombinace dramatizované hry (přehlídka hry) s hraním hraní (hraní v divadle) umožňuje sjednotit děti se společnou myšlenkou, pocity, shromáždit se na základě zajímavých aktivit, umožnit každému dítěti ukázat svou činnost, individualitu, kreativitu.
      Existuje mnoho druhů divadelních her, které se liší ve výzdobě, a co je nejdůležitější - specifika dětských divadelních aktivit.
      V jednom děti prezentují hru jako umělce, každé dítě plní svou úlohu.
      V jiných se děti chovají jako v režisérově hře: hrají literární dílo, jehož postavy jsou zobrazeny pomocí hraček a vyjadřují své role.
      Jsou podobné představení pomocí stolního divadla s trojrozměrnými nebo planárními postavami  nebo tzv plakátové divadelní hry. V posledních dětech na flanelu, na obrazovce pomocí obrázků(často řez podél obrysu) ukázat příběh  a další Nejčastějším typem plakátových divadelních her je stínové divadlo.
      Někdy se děti chovají jako skutečné. loutkářů. V této hře lze použít dva druhy hraček pro panenky s různými zařízeními a různé techniky  řízení.

    V moderní mateřské škole je častěji panenky z původního ruského divadelního typu - petržel  (divadlo petržele). V praxi takové hračky více obyčejně nazvaný bibabo (bibabo divadlo). Tyto hračky mají princip rukavic přístroje: na paži je položena panenka, dutá uvnitř (dítě umístí ukazováček do hlavy panenky, velké a střední v rukávu obleku, stiskne další prsty na dlani). Zobrazuje výkon kvůli obrazovce; loutkáři drží panenky nad hlavou, takže mají další jméno - jezdecké.

    V posledních letech se objevily předškolní instituce panenky, uspořádané podle loutkového principu.  Jsou vedeni kolem místa, jeviště, tahání za horní části strun, struny připojené k lamelám.

    Oba způsoby řízení panenek jsou poměrně komplikované i pro děti staršího předškolního věku, proto jsou zapotřebí speciální cvičení. Učitel učí děti, jak ukázat pohyby panenek (naklápění, otáčení, mávání rukou), ujistěte se, že pohyby a řeči postav se shodují.

    b) Podmínky pro vývoj her
      Mezi podmínky přispívající k rozvoji divadelních herNásledující by mělo být nazýváno:
      - s věku  naučit děti poslouchat umělecké slovo, citově na něj reagovat.  Často se obracejte na pateshku, pestushku, popevkam, vtipy, básně, včetně těch, které podněcují dítě k dialogu ("Byl švec? -Was. - Shil boty? - Shil");
    - zvýšit zájem dětí o dramatizaci, divadelní aktivity.  Za tímto účelem vytvořit zvláštní situace, ve kterých postavy loutkového divadla, obrazových hraček vstupují do dialogu s dětmi, působí na scéně. Například, zajíček (hračka, položená na ruku pečovatele) přišel seznámit se s dětmi, čte verše k nim atd. Hry mladších dětí mají povzbuzující účinek na předvedení představení básní, které znají („Masha“ L. Barto, „O Marince“ od N. Zabilyho atd.) (R. I. Zhukovskaya). Učitel zapojuje děti třetího a čtvrtého ročníku života do známých pohádek.
      Používají se různé typy divadel: desktop, prstový typ, dramatizace pomocí flannelgrafu. Použití prvků kostýmů (klobouky, zástěry, ocasy) a atributů (tuřín, lopatka, psí bouda) způsobuje velký zájem o děti a touhu hrát v pohádce.

    Zájem o divadelní hry ve středních a starších dětech je ovlivněn obsahem díla, jejich začleněním do situace divadla, přípravou hry, touhou ukázat hru dětem a rodičům. Posilování zájmu přispívá k účasti na tvorbě hry, k tvůrčí práci na výrobě divadelních hraček, k psaní performancí. Dobrým zdrojem zájmu mohou být nové poznatky o divadle (v divadle je scéna, lobby, sál, scenérie, orchestr), o různých žánrech divadelního umění, o historii divadla. Nakonec, v celém předškolním dětství, zájem udržuje povědomí o úspěchu činnosti, takže je důležité vybrat pro každé dítě tu část práce, kde cítí svůj růst, bude spokojen;

    - starat se o vybavení divadelních her.  Je nutné získat divadelní hračky, vyrobit ručně vyráběné hračky, vytvořit fond kostýmů, aktualizovat dekorace a atributy.

    Rodinní příslušníci žáků jsou ochotni se k této práci připojit. školka. Babičky mohou pomáhat při výrobě kostýmů a otcové mohou navrhnout design a vytvořit pohodlné obrazovky, obrazovky pro stínové divadlo atd. Jednou ročně (v březnu na Den Mezinárodního divadla) je vhodné zahájit výstavu v sále předškolního zařízení: umístit praktické učitele a děti , jejich rodinné vybavení, hračky, kostýmy; připravit stánky s fotografiemi odrážejícími divadelní hry žáků. Dobrým doplňkem k výstavě bude představení s účastí dětí a dospělých;

    - věnovat velkou pozornost výběru literárních děl pro divadelní hry.  Měly by být upřednostňovány práce s morální představou pochopitelnou pro děti, s dynamickými událostmi, s postavami s výraznými charakteristikami. Pohádky splňují tyto požadavky v největší míře. Pohádky jsou snadno porazitelné, protože jsou postaveny na krátkém dialogu postav, obsahují opakování situací. Hrdinové pohádek vstupují do určitých vztahů, ve kterých se projevují rysy charakteru, myšlenek a pocitů.

    Vývoj divadelních her  závisí na obsah a metody uměleckého vzdělávání dětí obecnětaké z úrovně pedagogické práce ve skupině. Hlavní důraz v pedagogickém řízení divadelních her není v procesu hry, ale v přípravné fázi.