משחקי בניה לילדים גדולים יותר. בניית משחקים בגן הילדים. אתר וחומר לבניית משחקים

פעילות קונסטרוקטיבית היא פעילות מעשית שמטרתה השגת מוצר ריאלי ספציפי, שקודם לכן תועדה, למטרה התפקודית שלו. לעיצוב יש אפשרויות רחבות מאוד לחינוך עבודה מנטאלי, מוסרי, אסתטי, ובשיעורי התכנון, מתבצעת התפתחות היכולות החושיות והקוגניטיביות של הילדים.

ככל שהכישורים של הילד מתאימים יותר, כך הפעולות מורכבות יותר. צפה הצמיחה בהדרגה לבנות מיומנויות, אם כי אתה לא צריך להתערב בכל עת. המשחק הטוב ביותר  - זהו משחק חינם וגילוי של עקרון הבחירה והשגיאה. עם זאת, ניתן להזין אותו לתוך הכישורים של הנחת החגורה במהלך הנחת, כדי לא לחלק את הבנייה. או לשים לב איך גשר גשר כך שזה לא נופל. או איך לעשות גג של בית, אם כי אין כל כך הרבה חלקים של מעצב שאתה רק צריך להתאים.

לעודד גדולים לבנות עם חומרים שאינם סטנדרטיים אחרים - קש, כוסות יוגורט, כובעים, כוסות פלסטיק, עפרונות, וכו ' ילדים מעל גיל 3 עשויים להציע לבנות מודל. כדי ליצור מודל, תחילה צור מבנה יסודי. ואז לירות או לצייר אותו, והילד עשוי לנסות לעשות את אותו הדבר. התחל עם דגמים פשוטים לסבך את זה בהתאם האינטרס והאינטרס של הילד. חשוב לילד להרגיש שהוא עושה את זה. עזרה בשאלות אם יש צורך.

"דמויות גיאומטריות"

מטרה: להכיר ילדים בצורות גיאומטריות בסיסיות.

חומר: קלפים עם תמונה של בית, עץ חג המולד, השמש וכו ' צורות גיאומטריות.

מהלך המשחק. לאחר שיחה על התמונות, בקש מהילד להציג ריבוע (משולש, מעגל, מלבן), ולאחר מכן צייר עיפרון סביב הדמויות בקווים מנוקדים, ולאחר מכן צבע את התמונה. בתהליך העבודה, לחזור עם הילד לעתים קרובות יותר את המילים: "הכדור עגול, החלון מרובע ..."

באמצעות אבני הבניין, אתה יכול ללמוד לספור. כתוב מספרים 1 עד 5 עבור הקטנים יותר. עכשיו, עבור כל מפה, להעלות את המגדל באמצעות לבנים רבים ככל שתוכל על המפה. ילדים מעל גיל 4 עשויים להציע לשכפל ריבוע, משולש ומעגל באמצעות אבני הבניין. אם המשימה קשה מאוד עבורם, לעזור עם פתרון של שאלות או להציג מודל המבוסס על משחק סימולציה שתואר לעיל.

איזה בעלי חיים הם חיות מחמד וחיים בחופשיות ביער? גזור תמונות של בעלי חיים שונים: פרות, חזירים, אווז, עוף, צבי, חזיר, דוב, עגל, וכו ' לתקוע אותם על אבני הבניין. עכשיו ילדים צריכים לעצב מבנים, כי במקום אחד הם בונים אובייקט רק עם בלוקים, שבו יש חיות בית ועוד אובייקט שבו גושי של חיות בר ממוקמות. המשחק מתאים לילדים מעל גיל 3, 5 שנים, אבל אתה יכול גם לנסות עם קטנים יותר, עוזר באופן פעיל יותר עם שאלות המנחה בעת הצורך.

"מצא שם דמות"

מטרה: לממן ילדים בידע של צורות גיאומטריות.

מהלך המשחק. הצע לילד לצייר תחילה את הדמות בתוך מסגרת, ולאחר מכן אותו, בחירת אותו משני האחרים. שאל את שם הדמויות שהוא מכיר, ואת הצבע שהוא בחר לצייר.

"דגלים וזרים"

מטרת המשחק: לפתח את החשיבה הלוגית של הילדים, לממש את הידע של צבעים וצורות גיאומטריות.

חומר: קלפים עם תמונה של זר דגלים וצורות גיאומטריות אחרות.

מהלך המשחק. להזמין את הילדים לצייר על כל דמות הראשונה של זרעים ודגלים, ואז מעגל את הדמויות המוצגות בקווים מנוקדים עם עיפרון וצבע אותם בכל צבע. לאחר מכן, בקש מהילד להראות את שמותיו, וגם לומר באיזה צבע צייר אותם.

"משפחה עוף"

מטרת המשחק: לממן ילדים בזיהוי וצורה גיאומטרית של שמות, לפתח את החשיבה הלוגית של הילדים.

חומר: תמונת סיפור עם דמות משפחת התרנגולת, כרטיס עם תמונה של צורות גיאומטריות.

במהלך המשחק, שקול עם הילד את התמונה העלילה (מראש צבוע). "מי נמשך? מי באבא המשפחה, אמא? איפה הילדים? כמה אפרוחים? מה הם הצבעים? "ואז, מציע כרטיס עם דמויות גיאומטריות מתוארים ולבקש מהם למצוא את הדמויות כי צריך לחתוך החוצה מודבק על הדימוי של תרנגולת, תרנגול, ותרנגולות.

עזרו לילד לחתוך, ולתת לו לתקוע אותו. עם השלמת העבודה לשמוח ההצלחה שלו. אתה יכול להציע לילד להציג את המעגל הגדול ביותר בתמונה, מעגל קטן יותר ומעגלים קטנים.

בסוף המשחק, ציין איזו צורה גיאומטרית בוצעה. הצע כדי למצוא אובייקטים מעגליים בחלל הסובב. תנו לילד לצייר מעגלים באצבע על השולחן, על הרצפה, באוויר. אתה יכול להציע לצייר עיגולים על הנייר.

"מפרשים"

מטרת המשחק: להכיר ילדים בצורת "משולש", לפתח חשיבה.

חומר: תמונת נושא עם תמונה של סירות מדמויות גיאומטריות, כרטיס עם דמויות גיאומטריות.

מהלך המשחק. להזמין את הילדים לספר על מה שצויר בתמונה, ולאחר מכן להקיף את המפרש בעיפרון. שאל איזה סוג של דמות גיאומטרית הם נראים, מה צורות גיאומטריות אחרות שהם מכירים.

לאחר מכן, הילדים מוצאים משולש קטן, ואז גדול. עזור להם, אם הם מתקשים, לצבוע, לחתוך ולהדביק את הצורות על התמונה.

בסוף המשחק, ציין איזה סוג של צורה גיאומטרית לחתוך. הצע למצוא אובייקטים של צורה משולשת בחלל הסובב. תנו לילד לצייר משולשים באצבעו על השולחן, על הרצפה, באוויר. אתה יכול להציע לצייר משולש על נייר.

"לשים תמונות"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של הילדים, גיבוש הידע של צורות גיאומטריות.

חומר: כרטיסי מדגם עם תמונות של צורות גיאומטריות, כרטיסים ריקים, צורות גיאומטריות מגולפות בצבעים ובגדלים שונים.

מהלך המשחק. עיין בציורים עם הילדים. הצע למצוא אותם על צורות גיאומטריות מוכרות.

חותכים את הדפים מתוך נייר צבעוני לשכפל ולעשות אחד מהם יחד עם הילדים. הצע סדרה שנייה של צורות לילדים לפרוש תמונות. אל תשכחו לתקן את שמות הצבעים בזיכרון הילדים במהלך המשחק. עבור התמונה השנייה, לחתוך את הצורות כך הצורה שלהם הוא אותו, ואת הצבע הוא שונה, כך הילד מחפש את החלק הן צורה וצבע.

"עיצוב לפי התכנית"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של ילדים צעירים - גיל.

חומר: כרטיסים עם תוכניות מתאר, פרטים של הקבלן.

מהלך המשחק. ילדים מקבלים כרטיס עם דיאגרמות מתאר מוצע לפרוש את התמונות האלה מחלקים גדולים של הבניין על השולחן, באמצעות כרטיס זה כדוגמה. כדי לעשות את זה יותר קשה לילדים, להציע עוד כמה פרטים ממה שאתה צריך.

"אנחנו בונים מקלות"

המטרה: לאחד את הידע של צורות גיאומטריות, את התפתחות החשיבה הלוגית של הילדים.

חומר: קלפים עם תמונת קו מתאר של חפצים, מקלות באורך שונה.

מטרת המשחק. הצע ילדים מקלות אכילה באורכים שונים, לבקש מהם לבחור את הארוך, קצר וקצר אלה. לשים דמות מתוך מקלות אכילה על פי הצעתו של הילד. לאחר מכן לתת לילד כרטיס, להסתכל על קווי המתאר של חפצים איתו, לתת לו לדעת אותם, קוראים להם. ואז להציע לפרוש כל דמות. בתהליך זה, לתקן את השמות של צורות גיאומטריות מוכר כי יעלו בתהליך של הנחת. בקש לפרוס את צלמיות מקלות אכילה על שלהם.

"מצא דמות"

מטרת המשחק: להכיר ילדים עם שמות של צורות גיאומטריות, להכיר חרוט, גליל ומנסרה.

חומר: סט של מעצב בניין, כרטיסים עם תמונה של צורות גיאומטריות.

מהלך המשחק. שאל את הילד למצוא ולהביא קובייה, לבנים, ואז צלחת ארוכה (חומר הבנייה הרגיל משמש לבנייה). הצג את הילד חרוט ולהציע למצוא את אותו חלק (ואז צילינדר, ואז פריזמה). לאחר מכן, לתת לילד כרטיס להציע למצוא את הפרטים האלה.

"מצא זוג"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית, תרגול בצבעים שונים ושמות של צורות גיאומטריות.

חומר: קלפים עם תמונה של דמויות גיאומטריות מחולק 8 חלקים, לא לחתוך כרטיסים על ידי מספר השחקנים

יש ילד לשחק משחק. (אחד הקלפים נחתך לשמונה חלקים). שים את הקלפים החתוכים על כל הקלפים שעל הכרטיס (דמויות הדומות בצורה אך שונות בצבע ובגודל). תרים את זה או את הכרטיס ולבקש למצוא את אותו חלק, אבל של צבע שונה או גודל. תרגיל ילדים בצבעים מתן שמות בעת ביצוע משימה.

"בניית ערכת"

מטרת המשחק: ללמד ילדים לבצע בנייה בסיסית, תוך התמקדות בסכימה.

חומר: תוכניות בנייה, סט בניה.

מהלך המשחק. זכור עם הילדים את פרטי הבנייה שהם מכירים, להראות להם את המאפיינים שלהם. הצג את הכרטיס, שאל מה הוא מתואר על זה, מציעים לשקול, ולומר, מאיזה חלקים של הבניין. בקשו לבנות מתוך הפרטים הבנייה אותם מבנים. חשוב כי הפרטים מוצגים בגודל מלא.

"אנחנו מטילים פרטים"

מטרת המשחק: ללמד ילדים לפרוש את התמונות בצורה מובנית.

חומר: קלפים עם רישומי מתאר, סט בניה או צורות גיאומטריות של המטוס.

מהלך המשחק. ילדים מלמדים לפרוש תמונות על ידי כיסוי הפרטים הכמותיים של אחד הפרצופים על הציור. להציע לילדים כרטיס ולבקש מהם ליצור תמונות יפות (להראות על הדוגמה של התקנת חלק אחד).

משחקים בונה לילדים 4-5 שנות חיים.

"הנחת נתונים"

מטרת המשחק: לתרגל ילדים בהנחת תמונות של צורות גיאומטריות באמצעות סכמות.

חומר: מפות תמונה, ערכת בנייה.

מהלך המשחק. לילדים מוצעות תוכניות וצורות גיאומטריות להנחת תמונות. לאחר שאל את המשימה: "מאיזה דמויות עשית את המכונית הזאת?" כמה דמויות היית צריך בשביל הרקטה הזאת? כמה דמויות זהות יש? "

"מצא את מיותר"

מטרת המשחק: לפתח את החשיבה הלוגית של ילדי הגן.

חומר: קלפים עם תמונה של צורות גיאומטריות.

מהלך המשחק. המפה מציגה שורות של צורות גיאומטריות. ילדים מתבקשים לשקול אותם ולקבוע מה מיותר עליהם, ואז להצדיק את הסיבה.

"איך זה נראה?"

מטרת המשחק: לפתח חשיבה ויזואלית-פיגורטיבית של ילדים.

חומר: סט של צורות גיאומטריות של המטוס.

מהלך המשחק. המורה בתורו מציג את הנתונים הגיאומטריים החתוכים, קורא להם ומבקש לומר איך הם נראים. לדוגמה: בלון - לחמניה, שמש, פנים, בלון וכו '

"אנחנו בונים מקלות"

מטרת המשחק: התפתחות המיומנויות הלוגיות של הילדים.

חומר: מקלות באורך שונה בשלושה גדלים, קלפים עם תמונה של התמונות הפשוטות ביותר.

מהלך המשחק. ילדים מחלקים מקלות באורכים שונים, מציעים להרחיב אותם בגודל לשלושה חלקים. ואז הם נותנים תמונות (תמונות אמיתיות של חפצים בצורת צורה פשוטה: קופסה, מכונית, סירה עם מפרש, מריצה, פרח, אגרטל וכו ') ומתבקשים להציב תמונה של חפצים אלה במקלות אכילה.

"התאמה"

חומר: רישומים של צורות גיאומטריות וחפצים אמיתיים המוכרים לגיל הגן.

מהלך המשחק. לילדים מוצעים שני רישומים, האחד מציג גופים גיאומטריים (קובייה, גליל, כדור, חרוט וכו '), על שאר החפצים האמיתיים המוכרים לגיל הרך מתבקשים לנקוב בשמו של איזה גוף גיאומטרי זה נראה כמו אובייקט. להזמין את הילדים לשחק את המשחק "איך זה נראה?" - כדי למצוא אובייקטים בחלל הסובב הדומה גופים גיאומטריים מוכרים. הציגו את הילדים ושמו שם, מרובעים, דמויות בדמות אחת ואחרת.

"זוכר איך זה נראה."

מטרת המשחק: לממן ילדים בשם שמות גיאומטריים.

חומר: קלפים עם תמונה של צורות גיאומטריות.
מהלך המשחק. לילדים מוצעים כרטיסים עם תמונת פרטי הבניין. המורה מבקש לקרוא את החלק ולזכור את החפצים שיש להם דמיון עם זה, כדי להצדיק בו זמנית למה הוא מציין את החפצים האלה.

"ספירה ועיצוב"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של ילדי הגן.

חומר: קלפים עם תמונה של רובוטים מצורות גיאומטריות, ערכות בנייה או צורות גיאומטריות של המטוס.

מהלך המשחק. ילדים מוצגים ציור עם דמות של רובוטים מצורות גיאומטריות. המורה מציע לספור את הרובוטים גברים, שואל כמה כלבי רובוט. הוא מבקש ממך לבחור כל רובוט, לספר אילו דמויות הוא עשוי, כמה פרטים זהים בפירוט הוא הלך. אז הילדים מקבלים צורות גיאומטריות וביקשו לפרוש את התמונות שהם אוהבים.

"לסדר את החדר"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של ילדי הגן.

חומר: גליון נייר (35 * 45 ס"מ), סט בניה, צורות גיאומטריות של המטוס

מהלך המשחק. המורה מציעה לילדים גליון נייר (S3 * 45 ס"מ) ואומרת שמדובר ברצפת חדר הבובות, מבקש לבנות בו לבנים (קירות חדר), ולהשאיר פערים לחלון ולדלת. לאחר שהילדים עושים זאת, הוציאו את הסדין והניחו אותו ליד החדר שנבנה. אחר כך הוא שולף את הדמויות הגיאומטריות ומציע להניח אותן על הנייר, לבחור רהיטים חתיכות הדומות צורה (מרובע - שרפרף, מלבן - מיטה, וכו '). המורה שוקלת עם ילדי הגן את הסכימה המתקבלת ומבקשת להציב עליה את הרהיטים בחדר, בנויים מלבנים. בתום העבודה משווים הילדים את הדימוי לבניין.

"היחס בין גופים גיאומטריים וצורות"

מטרת המשחק: ללמד ילדים לקשר בין תמונות של צורות גיאומטריות ופרטים של המעצב.

חומר: כרטיסים עם תמונה של צורות גיאומטריות, סט בניה.

מהלך המשחק. לגיל הרך מוצעים לשקול תמונות של גופים גיאומטריים, ולאחר מכן את הצורות הגיאומטריות המוצגות להלן. המורה מבקש ממך למצוא את פרטי הבנייה המתוארים על גבי הכרטיס ולהראות לצדדים את צורתם של דמויות גיאומטריות המתוארות מתחת לכרטיס.

המשימה מסובכת אם הילדים מתבקשים לקשר בין צורות וגיאומטריות ללא שימוש בפרטי הבניין.

"אנחנו מטילים פרטים"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של ילדי הגן.

חומר: כרטיסי מעגלים, פרטי בנייה.

מהלך המשחק. לגיל הרך ניתנים שני קלפים: האחד מציג צורות שונות בצורת דיאגרמה ופרטים על בנייה, אשר צריכים להיבחר כדי לפתור בעיה זו. מטרה

משימות: לשים את החלקים בקווי המתאר כך שהם נוגעים פני השטח של הסדין של אחד הפרצופים. בתהליך של פתרון משימה, המחנך מבהיר לאיזה פרט הילד משתמש, איזה צבע, איזו צורה של פניהם של חלק מסוים, כמה פנים יש לחלק, כמה פרטים נכנסו לאספה של התמונה.

משחקים בונה לילדים 5-7 שנים של חיים.

"בנה לפי מודל"

מטרת המשחק: ללמד ילדים לבנות מבנים על פי המודל המוגמר.

חומר: מודלים תלת מימדיים, מעצב הבנייה.

מהלך המשחק. לבנות מבנים פשוטים מחומר בניין ולכסות אותם עם נייר או בד, תקבל מודלים תלת מימדיים. יש רעיון כללי של העיצוב, אבל מאיזה פרטים הוא מורכב, יש צורך לנחש. האם הילדים לבנות מבנים על דגמים אלה. (ילדי קבוצת ההכנה מקימים מבנים מורכבים יותר על פי המודלים התלת-מימדיים המתוארים).

"יצירת ערכת"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של ילדי הגן.

חומר: צורות גיאומטריות של המטוס, עטים מודפסים, גליונות נייר, דיאגרמות מתאר, ערכות בנייה.

מהלך המשחק. להזמין את הילדים לפרוש על הנייר מ קדם לחתוך דמויות גיאומטריות קרטון שונים תמונות פשוטות של המבנים (מבט הקדמי), ולאחר מכן מעגל את כל הדמויות עם עטים המורגש עצה לעשות דיאגרמות. הם יכולים לשמש כמודל דוגמנות עזרים (ילדים קבוצת הכנה  הם מציעים ליצור קווי מתאר, מקיפים לא כל דמות גיאומטרית, אבל מתאר כללי של דמויות משולבים במודל.) ואז הילדים מקבלים את המשימה לחלק את המזימות, כדי concretize אותם (כדי לצייר). סיבוכים: מוצע לבנות מבנים על קווי המתאר.

"דוגמנות על פי התכנית"

מטרת המשחק: ללמד ילדים איך המודל.

חומר: קלפים עם תמונה של דמויות גיאומטריות ותכניות מבנים, פרטי בנייה.

מהלך המשחק. לילדים מוצעים שני קלפים: האחד מציג דמויות גיאומטריות, השני - תוכניות של מבנים. המשימה ניתנת - כדי לבחור את הדמויות הנחוצות על פי התוכנית ולהתחיל הדוגמנות. המשימה יכולה להיות מסובכת על ידי הצעת פרטי הבנייה במקום צורות גיאומטריות.

"שגיאות בדפוס"

חומר: כרטיסים עם תמונה של צורות גיאומטריות.

מהלך המשחק. הכרטיס מציג תבנית של צורות גיאומטריות. ילדים מוצעים לשקול את זה ולמצוא שגיאות המפרות את הסימטריה של הדפוס. ואז הם שואלים שאלות: "ממה היו הדמויות? כמה דמויות בשורה העליונה, בתחתית, מעוין, משולשים, ריבועים, אליפסות?

"להמציא את המקלות"

מטרת המשחק: לממן ילדים בהרכב של צורות גיאומטריות מתוך מקלות הספירה.

חומר: ספירת מקלות.

מהלך המשחק: ילדי הגן עוסקים בציור דמויות גיאומטריות מחישוב מקלות.

  1. "תן דמות של שלושה (ארבעה, חמישה, שישה) מקלות."
  2. "תעשה שני משולשים שווים של חמישה מקלות."

3. "לבנות שלושה ריבועים של עשרה מקלות (על ידי צירוף דמות אחת לאחרת)."

"מצא טעות"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של הילדים.

חומר: קלפים עם תמונה של צורות גיאומטריות.

מהלך המשחק. לילדים מוצע כרטיס, הוא מציג צורות גיאומטריות, שבתוכו גוף גיאומטרי. ואחת הפרצופים גוף גיאומטרי  חייב להיות בצורת דמות שעליה הגוף מצויר. יש צורך למצוא שגיאה בתמונה.

"מה השתנה"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של הילדים.

חומר: פרטי בניין.

מהלך המשחק. לפני הילד מקום פרטי הבנייה. בקשו לזכור כמה הם וכיצד הם עומדים. ואז הם מציעים לפנות ולהסיר כל חלק (להתקין את החלקים במצב אחר על המטוס של השולחן, לשנות את המקומות שלהם, להוסיף חדשים). אז הילד מציין מה השתנה.

"שינוי מקומות"

מטרת המשחק: התפתחות הזיכרון וחשיבה הלוגית של ילדים.

חומר: גליונות נייר, חלקי בניה, עטים עטים.

מהלך המשחק. שחקו שניים. ילדים נטועים בגבם זה לזה, והם מציעים להציב פרטי בנייה קטנים על פיסת נייר, אשר נקבעים בחוזקה זה לזה, כך שכל פרט בא במגע עם פני השטח של גיליון אחד של פרצופים, ואת המעגל הדמות המתקבלת עם סמן. לאחר מכן הסר חלקים מהגיליון, החלף אותם והתקן אותם מחדש על גיליון נייר בדיוק בתוך המתאר. המשימה היא קשה יותר, יותר פרטים מוצעים.

"רובוטים"

מטרת המשחק: התפתחות החשיבה הלוגית של הילדים.

חומר: קלפים עם תמונה של רובוטים.

מהלך המשחק. המפה רובוטים מצוירים מתוך חלקי הבניין. ילדים מתבקשים לענות על שאלות.

  1. "כמה רובוטים מתוארים".
  2. "מצא שני רובוטים שנאספו מחלקים מאותה צורה."

3. "הצג איזה רובוט יש חלק שלאחרים אין."

4. "אילו רובוטים ניתן לבנות מחלקי בנייה, ואילו לא ניתן?"

"לגזור ולקפל"

חומר: נייר עבה, מספריים.

מהלך המשחק. ילדים מוצעים לחתוך כל צורה גיאומטרית מתוך נייר עבה, לחתוך אותו למספר חתיכות בגודל שונה, ולאחר מכן לקפל אותו שוב. לילדים ניתנת הזדמנות ליצור דפוס: ככל שהם מקבלים יותר חלקים, כך קשה יותר להניח את הדמות, אבל אז אתה יכול ליצור תמונות חדשות יותר. המשימה יכולה להיות מסובכת על ידי הצעת החבר 'ה כדי להחליף את הדמויות מגולף.

"דוגמנות"

מטרת המשחק: התפתחות הדמיון והחשיבה הלוגית של הילדים.

חומר: צורות גיאומטריות של המטוס, גליונות נייר, עפרונות.

מהלך המשחק. להזמין את הילדים מודל באמצעות נייר גיאומטרי דמויות, צוירו על ידי אותם או שנעשו בטכניקה של מבנים יישום (ארמונות, קתדרלות). ואז לעשות דיאגרמות ולהשתמש בהם כדי לבנות את האובייקטים.

  • בגידה לרפואה מיוחדת (גיליון רמאות)
  • צוות המחברים. גיליון רמאות על הפדגוגיה (למורים) (מסמך)
  • Lobanova E.A. פדגוגיה לגיל הרך (מסמך)
  • בגידה גיליון על פדגוגיה חברתית (גיליון לרמות)
  • ליאונטייב אלכסיי. הבסיס הפסיכולוגי של המשחק בגן (מסמך)
  • מצגת - ליווי צבע בפדגוגיה בגן (תקציר)
  • Seliverstov V.I. (ed) הבסיס הקליני של הפדגוגיה הפדגוגית לגיל הרך ופסיכולוגיה מיוחדת (מסמך)
  • מצגת על פדגוגיה חברתית (תקציר)
  • n1.doc

    28. משחקי ילדים לילדים עם חומרי בניין.
    א) מקוריות ומשמעות, סוגי חומרי בנייה
    תכונה של משחקים עם חומר בנייה  זה ב הם מבוססים על מיומנויות ויכולות בונהבשל אשר הם יותרמאשר כל סוג אחר של משחקי ילדים, מתקרב יצירתי פרודוקטיבי פעילות אנושית .

    משחקים עם חומרי בניין (כמו גם משחקים דרמטי, דידקטי, חוצות) ניתן לייחס לדרגת הגבול  (על פי הגדרתו של א 'נ. לאונטייב), שבאמצעותה הילד מפתח את הכישורים, התכונות והמאפיינים של האישיות, מכין אותו למעבר לסוג חדש של פעילות.

    המשחקים האלה לתרום להתפתחות החשיבה, לדמיון מרחביהעומד מאחורי פעילות העיצוב, אשר הוכח בצורה משכנעת במחקרים של N.N. Poddyakova, L.A.Paramonova ואחרים.
    תוכן של משחקים עם חומר בנייה  J יצירה, רבייה של המציאות הסובבת בעזרת חומרים שונים.
      שונה הסוגים הבאים של חומרי בניין:

    נוצר במיוחד (קומה, שולחן העבודה חומר בנייה, קבוצות כגון "אדריכל צעיר", "טירה ישן", בוני);

    טבעי (חול, שלג, חימר, אבנים);

    כלי עזר (לוחות, תיבות, תיבות וכו ').
      משחקים עם חומרי בנייה הקשורים לסוגים אחרים של משחקים (תפקיד מגרש, דרמטיזציה, נייד, דידקטי). הצורך ליצור בניין, כמו במה להופעה, רקטה לטיסה לחלל, חדר לבובה של נטשה, מתעורר בתהליך של מימוש תפיסת המשחק ויצירת תמונת משחק. במקרים כאלה, הבניין עשוי להיות מותנה (כיסא גבוה מאחורי הכיסא הגבוה הוא רכבת) או להיות כפוף לתכלית המעשית שלו (תלות של עיצוב הבמה על ז 'אנר האמנות, על גודל של "אמנים").

    לעתים קרובות, הילד מוקסם מתהליך היצירה, הבנייה (בניית כביש הר עם חול, מנהרות, גשרים, בניית מבצר שלג, בניית מסילת ברזל מחומרי בנייה ועיצוב אזעקה לתנועה חד פעמית וכו ').

    בבניית הבניין, ייצור הצעצועים הוא המשחק: ילדים מסכימים כי הם יבנו במה דרכים, להקצות תפקידים (מנהל הבנייה, מהנדס, נהג, וכו ').

    הנוכחות של תוכנית המשחק, הפיתוח החופשי שלה, את השונות של פתרון משימות יצירתיות, עניין של ילדים בתהליך  - כל זה קובע אופי יצירתי  משחקים עם חומרי בנייה.

    זה צריך להיות הוסיף ואת הטמון המשחקים האלה עבודה של דמיון. במשחקים עצמם תמריצים לעודד את הילד לדמיין, לפנטז.

    מאסטרינג תכונות העיצוב של החומר מעודד את הילדים ליצור אובייקטים חדשים, לשנות את המאפיינים שלהם: לשים לבנים על קצה רחב - אתה יכול לבנות שביל, ספסל, עגלה, לשים את הלבנים אותו על קצה צר צר - אתה יכול לבנות גדר גבוהה, שער, סמפור. הזדמנות לבנות  על אותו נושא בדרכים שונות  גם מפעיל את הדמיון.

    ללוות דגימות מהחיים הסובבים  (בניית תיאטרון הבולשוי, מגרש משחקים לילדים) היכולת להדגיש את העיקר, מוסחת מן הפרטיםלקחת כינוס של היצירה שלהםלשאת פונקציות של נושא אחד למשנהו  (להשתמש גליל כמו עמודה, להחליף את הגג עם פריזמה משולשת) מקדם את התפתחות הדמיון.

    תכונה של המשחקיםעם חומרי בניין זה עבור למידה מיומנויות בונה צריך הכשרה מיוחדת. ללא יצירת עקביות של מיומנויות קונסטרוקטיבי של המשחק להישאר ברמה של מניפולציה, אשר, למרבה הצער, ניתן לראות בגנים רבים.
    ) ב תנאים לפיתוח משחקים
      כדי לפתח את פעילות הילדים לשחק זה הכרחי ליצור תנאים כאלה:

    - לארגן את סביבת המשחקים: להרים את חומרי הבניין הדרושים המתאימים למשימות של פיתוח פעילות בונה של ילדים בגיל מסוים. החומר צריך להיות מגוון (קומה, עומד בראש השולחן, סוגים שונים של מעצבים, ערכות וכו '), מעוצב באופן אטרקטיבי, יציב למדי, עולה בקנה אחד עם היכולות של הילדים. אז, עבור ילדים של 2-3 שנים, להגדיר את החומר כולל קוביות, לבנים, מנסרות, לוחות ארוכים. החיבור של שניים או שלושה חלקים - ובנה את הנושא;

    - לספק זמן ומקום לשחק עם חומרי בניין. משחקים דורשים ריכוז של מחשבה, תשומת לב. לכן, מתלים עבור משחקים עם חומר בניין שולחן העבודה, מעצבים צריך להיות מוגדר כך שהם לא מפריעים לילדים, לא להסיח את דעתם;

    - כבוד מבנים, מבנים של ילדים. בדרך כלל הילד אוהב "לחזור" לבניינים שלו, לבצע שינויים בהם. לכן, יש צורך לחנך את כל הילדים ביחס זהיר, קשוב אל בנייהם שלהם ושל בני אדם אחרים; להראות לילד את בניית החברים, ללמוד להבחין בהתקדמות של אחרים, לשמוח בו;

    - ליצור תנאים לשחק בניינים. כדי לעשות זאת, לאסוף צעצועים קטנים (מכוניות, רכבות, דמויות של אנשים ובעלי חיים, וכו '). זה שימושי עבור ילדים גדולים יותר לערב בעיצוב מתוך נייר, קרטון, חומר עזר אובייקטים שונים לצייד משחקים. לדוגמה, עבור הכביש המהיר בנוי מחומר בנייה, ילדים לעשות תחנת דלק, קדימונים, בית קפה בצד הדרך, וכו ' למטרות אלה, אתה יכול להשתמש צעצועים שנאספו מן המעצב;

    - לאחד ילדים למבנים משותפים מהבנאי. כדי ליצור מצבים כאשר ילד אשר שולט במיומנויות קונסטרוקטיביות חדשות מלמד אותם ילדים אחרים. תרמו אלמנט של תחרות. לדוגמה, אתה יכול להכריז על תחרות לבניית תחנת המטרו (תיאטרון, רחובות העיר, וכו '). 2-3 קבוצות משנה ישתתפו בתחרות (לא יותר מ 5-6 אנשים בכל אחד). ילדים יתעניינו ברעיון לארגן תערוכה של עבודות יד ממעצב, חומר עזר. הילד יכול לעשות את העבודה עבור התערוכה בבית בעזרת ההורים;

    - ללמד ילדים לטפל בחומרי בנייה בונה עם טיפול, לפרק בזהירות את הבניין, עבודות של מעצב, לפרט את הפרטים, טפסים על תאים מדפים, תיבות.

    ג) שיטות היווצרות של ילדים של מיומנויות קונסטרוקטיביות
    הרעיון העיקרי של טכניקה זו היא להוביל את הילד לחקות את הפעולות של מבוגר לפתרון עצמאי של משימות בונה של הקושי הגובר.

    מיומנויות בסיסיות  ילדים מקבלים בכיתה, בפעילויות משותפות עם מבוגריםואז לשאת אותם, משנים, משלימים ומשתנים, במשחקים עצמאיים עם חומרי בניין.

    האפקטיביות של כל הכשרה, כולל כישורי קונסטרוקטיבי, תלוי כמה זה מעניין את הילד, כמה הפעילות שלו גורם.
      על מנת ליצור עניין של ילדים במשחקים עם חומרי בניין, המורה משתמש טריקים שונים:

    - בונה את עצמו  בנוכחות של ילדים בגיל הגן, כרוך הילדים לשחק סביב הבניין (בעלי חיים שונים להתיישב בגן החיות בגן החיות, ילדים באים עם ההורים שלהם).

    שימושים קבלת פנים של שיתוף הבריאה: מציע לילדים (בקבוצות גיל שונות) להשלים, לבנות מחדש, להמיר את הבניין שבנה (לצרף מרפסת, מרפסת, לבנות גדר גבוהה או נמוכה סביב הבית, לשנות את גובה הגבעה, ליצור קרש קפיצה לגולשים מהגבעה, להאריך את הגשר, להאריך את המסלול) .

    עבור הופעתה והתחזקות של עניין משחקים עם חומרי בניין נותן הרבה הכרות עם הבנייה במציאות. בטיולים, טיולים, רצוי למשוך את תשומת הלב של ילדי הגן לתכונות של מבנים שונים: איך נבנה הגשר, איך בית מגורים שונה מבניין אמנותי (מוזיאון, תיאטרון), איזה סוג של כלי רכב עירוניים, וכו ', דומים, וכן הלאה. ו היכרות עם טבעם של בוני העבודה, עם ציוד בנייה. תשומת לבם של ילדי הגן המבוגרים צריכה להימשך לתכונות הארכיטקטוניות של המבנים, תוך פיתוח יכולתם להשוות מבנים למטרה, עיצוב, שיטות קישוט.
    מעשיר ילדים עם הופעות, ידע  על מתקנים שונים, המורה חייב להוביל אותם לייצוג ייצוגים הכללהכלומר, מבנים יש מטרה מסוימת (מבנים, גשרים), רכיבים, טפסים, פרופורציות, מיקום בחלל, קישוטים.
      לאורך כל שלבי הגיל משתמש המטפל משחקים עם חומרי בניין כדי להעשיר את החוויה החושית של הילדים.
      בתהליך של למידה מיומנויות בונה, שונים שיטות הוראה

    - הדגמה מדגם;

    - הדגמה של שיטות בנייה עם הסבר של טכניקות עיצוב;

    - הגדרת משימה בעיה (איך לבנות מחדש מוסך כך שהוא יכול להתאים 2-3 מכוניות);

    - הודעה בנייה נושאים עם תנאיםאשר עליו להיפגש (לבנות חדר למשפחה עם מספר מסוים של אנשים).
    לדוגמה  בשימוש בכל קבוצות הגיל בעת יצירת  בילדים מיומנויות חדשות, דרכים לעיצוב.
      ילדים מראה בן 2-3 שנים מדגם (חצר לתרנגולות)), ולאחר מכן הילדים לבצע את הבנייה איתו.
      כילדים לצבור ניסיון בפעילויות בונה לסבך את המשימות שלהם שינוי שיטת השימוש במדגם.

    אז, הוא הציע מדגם חלקיכלומר הילד מוצג רק אלה טריקיםאליו   זרים  (דרך חדשה לחבר חלקים של המעצב, בניית רצפות בבית באמצעות חתיכת קרטון או דיקט).

    לסבך את המשימה הראשונה מראה מדגם הבנייה לא גמוראשר כולם יכולים להשלים בדרכם שלהם (המורה בונה את הגוף עגלה, הילדים הופכים אותו לתוך אוטובוס, חשמלית, משא או רכבת ברכבת נוסעים).

    מצדיקה את עצמה קבלת פנים כזוכאשר ניתנה מדגם אחדוילדים כל הדרך שלה.

    אתה יכול להציע לילד שינוי מדגם  (לבנות בית דומה, אבל להוסיף או להחסר הרצפה, לעשות לא כניסה אחת, אבל שניים, להגדיל את גודל החלונות). לגיל הרך עם ניסיון בפעילויות בונה, רצוי להציע לא מדגם אחד, אבל 2-3 דוגמאות לבחירה.

    עבור ילדים גדולים יותר כדוגמהמשמשים   ציור, ציור, סכמת בנייה. הם גם לימדו לעצב את הפריסה של הבנייה המוצעת, באופן עצמאי מתאר את תכונות העיצוב שלה.

    ד) סוגי העיצוב
      שיטות ההוראה ילדים מיומנויות קונסטרוקטיבי נקבעים בהתאם על סוג של עיצוב. בתיאוריה ובפרקטיקה של החינוך לגיל הרך התפתחה כמה סוגים של עיצוב.
    עיצוב לפי מדגם  - הסוג הנפוץ ביותר של עיצוב. בעת שימוש בדרכים שונות  מצגת מדגם, כמו גם שינוי אופיו, זה סוג של עיצוב יש   רבים חיוביים: בילדים מיומנויות שונות נוצרותהם לוקחים את החזקה דרכים נפוצות לעשותתקציר רצף של פעולותללמוד אפשרויות קונסטרוקטיביות  חומרי בניין. עם המתודולוגיה הנכונה לעיצוב ההוראה, ילדים מובילים להבנה. השתנות של שיטות בנייה,  הכלולים בפעילויות של טבע טרנספורמטיבי.
    עיצוב על ידי נושא נתון מביא את הילד למימוש היצירתי של המשימה, אך גבולות הפתרון שלה מוגבלים לנושא.

    לתינוקות  אתה יכול להציע כנושא בניית רהיטים, ציוד האתר (ספסלים, ארגז החול, הנדנדה). עבור ילד בגיל זה, חשוב להיות מוטיבציה שובבה ("בואו לבנות חדר לבובה של קטי").
    ב בינונית   כנושא, הנדסת הרכב מוצעת ("מה אנשים נוסעים ומטענים").

    ילדי הקבוצה המבוגרת נושאים מעניינים כגון ציוד צבאי או בנייה; ("איזה סוג של בתים אנשים חיים על כדור הארץ"); מוזיאונים, תיאטראות של העיר שלנו, וכו '

    בקבוצת המכינה רצוי לבצע עיצוב של מעצבים מסוגים שונים. ילדים לומדים לבצע קונסטרוקציות ניידות, כך שנושאים "רכיבה שעשועים בפארק השעשועים", "מצבי תחבורה", וכו ', יכול לשאת אותם משם.
    עיצוב לפי עיצוב משלו - עיצוב מורכבשבו התינוק פותר את כל הבעיות באופן עצמאי: קובע מטרה לעצמו, מתכנן את זה, בוחר את החומר הדרוש, מיישם את התוכנית. מורה מנוסה, ארגון סוג זה של עיצוב, מתחיל עם היווצרות של הרעיוןאחרת הילדים בונים את מה שהם עשו יותר מפעם אחת.

    לתינוקות הוא מכוונת הכוונה: מראה צעצוע, מציע לבנות משהו בשבילה. לדוגמה, matryoshka יצא לטיול, ועל האתר הוא לח, מה צריך להיות בנוי כך שהוא לא רטוב הרגליים? Matryoshka עייף, אתה צריך לבנות, אז היא ישבה ונחה?

    כי כוונה בונה  - תוצאה טרנספורמטיבי פעילות נפשית עם ממוצע ילדיםו גיל מבוגר  מומלץ לנהל שיחה; להציע להיזכר איזה מבנים הם צפו במהלך הליכה, אשר הם אהבו במיוחד; רואים תצלומים, ציורים של בניינים. יש צורך לעזור לכל ילד ביישום התוכנית בדרך חדשה להשתמש מיומנויות נודע בעבר, כדי להשיג את הפתרון של הבעיה, כדי לחוות את השמחה של עבודתו.
    עיצוב לפי תנאים  מכיל הזדמנויות התפתחותיות גדולות. הוא נערך לאחר שהילדים לומדים לבנות את האובייקט הזה או אחר, בניין (גשר, ספינה).

    בהצעה לבנות, פרמטרים מסוימים נקבעים (רוחב הנהר, גובה הגשר חייב להתאים את גובה הספינה, היאכטה, אשר חייב להפליג מתחתיה). על פי התנאים המפורטים, על הילד לקבוע באופן עצמאי את אורך וגובה המבנה וכו '.
    "בנייה לפי מודל" - סוג של עיצוב, שפותחה על ידי א 'ר Luria. לילד מוצע דגם של בנייה (תמונה של מורה של בניין מודבק בנייר), שעליו מסתתרות קווי המתאר של היסודות המרכיבים את המבנה (דגם של ספה, שער, מכונית).
      התינוק הראשון מנתח את המודל: מדגיש את החלקים רכיב  (מושב, משענת גב, משענות על הספה), ואז מריםאלה   טפסיםכי יש צורך ליצור מחדש את המודל. בגין צירוף נפשי של הצורות הגיאומטריות המיועדות, תנועתן ביחס זו לזו  (למושב אפשר לקחת שלוש קוביות, או אולי להחליף אותן בשתי צלחות קצרות י החלק האחורי של הספה יהפוך לארבע לבנים, על קצה צר צר." אבל האם לא מוטב לקחת שתי צלחות על ידי הצבתן זו על גבי זו?).

    לכל אחד מהסוגים הנחשבים של העיצוב יש יתרונות משלו.בגלל זה יש צורך לשלב אותם בעבודה חינוכית  עם ילדים לאורך כל תקופת הגן. כאשר מארגנים כל סוג של עיצוב, יש צורך בשילוב סביר של השפעת ההוראה של המורה ועצמאותם ויצירתם של ילדים.
    ה) משחקים עם חומר טבעי
      המשחקים האלה נכנסים לחיי הילד מוקדם. בקושי למד ללכת, הילד מושיט יד, את חפירה, מבקש לחפור שלג, חול, אוהב לשחק במים. אבל ללא הכשרה מיוחדת, ילדים לא לרכוש את הכישורים הדרושיםומשחקים עם חומר טבעי הם מונוטוניים ותוכן נמוך.

    בינתיים הם מכילים הזדמנויות גדולות להתפתחות חשיבתו של הילד, הרצון וההתמדה. תכונות אלה הן במובנים רבים שנקבע על ידי טבעו של החומר הטבעי. הוא מגוון מאוד ויש לו מאפיינים שונים המכתיבים שיטות שונות של השימוש בו כחומר בנייה.

    רבים מן המאפיינים של חומרים טבעיים הם תינוק יודע באופן חושני.

    שיטות של קוגניציה חושית, היכולת להבחין בין תכונות מסוימות לבין תכונות של אובייקטים לפתח בתהליך של פעילויות תוכן מעניין, במיוחד במשחק. עם זאת, הדבר מתרחש בתנאי שהמדריך ילמד את הילדים באופן קבוע, יפתח את תפיסת הנושאים שלהם ויעצב את פעולות הסקר ויבקש את הטמעת הסימנים המילוליים הנכונים.
    משחקיםעם מים  כבר מוחזקים קבוצת הצעירים. זה יכול להיות משחקים בחדר קבוצתי ובעלילהגן ילדים. משמשים סירים עם מים, כלים שונים (צנצנות, פכים, משקפיים), משפכים, צעצועים וחפצים (צפים ושוקעים). ילדים לשפוך מים מן הספינה לתוך כלי השיט, לרחוץ את הבובות, לעסוק ניסויים פשוטים, להכיר את המאפיינים של חפצים (לטבוע לשחות).

    בגן הילדים מתאספים תינוקות סביב שלולית, נחל אביב, מאפשרים לסירות מנייר, לנבוח, לעץ, להשליך חפצים שונים כדי לברר אילו מהם שוחים ושוקעים.

    כתוצאה מכך גיל צעיר יותר ילדים מאכילים הבנהכי מים זורמים.

    ילדים 4-5 שנים  להפנים את הרעיון כי ממרחים, אין טופסחפצים מסוימים צפים בה, בעוד שאחרים מטביעים שהיא שקופה.

    ב גיל מבוגר ילדים יכולים להסביר למה לא כל הפריטים הם שחייה, לא כל המים ברוריםתגיד את זה המים משנה את מצבה  בהתאם לטמפרטורת האוויר.
    משחקיםעם שלג  דורשים מאסטרינג טכניקות הטרנספורמציה שלו.

    השיטה הפשוטה ביותר היא דוגמנות. הצעות למורים תינוקות גושי שלג - כדורי שלג, ארנב עם ברווזים, גזר להאכיל אותו, וכו 'בנוכחות ילדים, המטפל עובש איש שלג, ואז כולם יחד מחלוקי אבן, קשרים, זרדים יבשים לעשות לו עיניים, פה, אוזניים, שיער. לאחר שנאספו סביב איש שלג, הילדים שמחים כי השלג הוא דביק, התהילה התברר להיות איש שלג! אז הילדים לומדים את הקונספט של רכוש השלג.

    א ילדים 4-6 שנים מאסטרינג טכניקת בנייה חדשה מן השלג - דוגמנות גושים. כך עושים דמויות אנושיות (האב פרוסט, סנו מיידן), מבצרים. גושים מתגלגלים, ילדים באים הבנת רכוש נוסף של כוח הכבידה שלג רטוב. מבנים של גושי שלג יכול לתת יותר כוח, אם אתה שופך מים  (ילדים עושים זאת יחד עם המורה), כדי לאטום את החורים בין הגושים עם בצק שלג (בדלי השלג מתערבב עם מים). בניית מצודת שלג רצוי לחפוף עם הקרנבל. זה ייתן הזדמנות להציג את ילדי הגן למסורת הרוסית העתיקה: יום Shrovetide מסומן על ידי המשחק "לקיחת העיר שלג".

    לגיל הרך מוצגים עם טכניקות בנייה שלג דחוס. כדי לעשות זאת, במקום מסוים באתר של הגן למשך פרק זמן מסוים לאסוף שלג. צפוף, צפוף, הוא חומר מצוין עבור פיסול.

    לתינוקות מראה מורהכמו שימוש אתה יכול לחתוך להב חד  בעל חיים, בן אנוש.

    ילדים בגיל הרך ישן יותר לעשות את זה בעצמך בהשתתפות מבוגרים (הורים יכולים להיות מעורבים). על מנת לעניין ילדים בפסל שלג ואדריכלות, כדאי להכיר אותם עם החג ויוגוביה, אשר בשנים האחרונות מתקיים כמדינה בינלאומית, כולל במוסקבה.

    מן השלג הארוז יכול לחתוך לבנים  (ילדים גדולים עושים זאת בעצמם) ומשתמשים בהם לבניית בניינים, גדרות וכו '.

    ילדים בגיל הרך מעורבים בבניית השקופית. זה יכול להיות לשים את הבסיס של תיבות, ואת לוחות ניתן להשתמש טמפינג את פני השטח. שילוב של מגוון חומרים  מגרה פיתוח יוזמה, כושר המצאה, יצירתיות.
      במוסדות עירוניים לגיל הרך, התנאים של משחקיםעם בח youיש חול קטן, מצבו גרוע (מלוכלך, יבש), ארגזי חול צפופים, אין צעצועים מתאימים וכו '. בעיקר חול משחקים להתפתח על חופים חוליים לאורך הנהר הבנקים.

    ילדים עם תשוקה לבנות טירות ומבצרים, חפירת תעלות ובארות עמוקות, לשבור פארקים וגנים עם פסלים של חול. חול - חומר בנייה קצר מועד: השמש התחממה מעט, הרוח נשבה: ארמונות, ארמונות רקובים, פסלים, גדרות, תעלות פוזרו! והיצורים הקטנים?

    הם שוב בעבודה! זה המקום התמדה, רצון, יצירתיות, תחכום לפתח.
      לאורך כל גיל הילד בגיל רוכש כמה טכניקות של בנייה מחול. חלקם קרובים לעבודה עם שלג. המורה מלמד פעוטות פסל מחול רטוב. בנוסף כיבוד עבור האורחים, אתה יכול להציע באותה דרך לבנות גדר סביב הבית, שנבנה על ידי המורה, כדי להפוך את הצדדים למיטת חול. ילדים נהנים ללמוד קבלת יציקה מחול.  זה רק חשוב לבחור תבניות כי היה בקלות לכסות את כף היד של ילד, להוסיף דליים קטנים, לספק מקום שבו הם ימוקמו. kulichiki».

    שילוב ילדים בהשוואה של "kulikov" בצורה, גודל, גובה, המורה מעשיר החוויה החושית שלהם, מלמד כראוי שם השלטים.
    ב קבוצת מבוגרים ילדים לומדים לבנות שיטת חפירה  (טוב, נהר, תעלה, מנהרה, תעלה). להפוך את הגבעה של החותמת לתוך הנושא של מטרה מסוימת (הבית, מבצר, הארמון). ילדים מתאחדים משחקים משותפים, בניית לא אובייקטים נפרדים, אבל כל מתחמי (פארק, הרציף נהר).
    פנטזיה מתבטאת בשילוב של חומרי בניין. לדוגמה, בעת בניית סכר נחל, אבנים, טיט, קרשים משמשים; בבניית הפארק, יחד עם חול, אבנים, ענפים יבשים (כמו עצים), וכו 'משמשים.
    במשחקים עם חול, שלג  הילד מקבל הגשות על נכסים, משווה, מסכם: אתה יכול רק לבנות מתוך חול רטוב שלג: חול ושלג הם חומרי בניין שבירים.

    29. המשחקים המתואמים כגוון של משחקים יצירתיים.
    א) המקוריות, האופי היצירתי של המשחק
    משחקים תיאטרליים  מייצג משחקת בפניהם של יצירות ספרותיות  (אגדות, סיפורים, הופעות שנכתבו במיוחד). גיבורי היצירה הספרותיים הופכים לשחקנים, והרפתקאותיהם, אירועי החיים, שהשתנו בדמיונם של הילדים, הם חלקת המשחק.
    תכונה של משחקים תיאטרליים: יש להם מגרש מוכןכלומר הפעילות של הילד נקבעת במידה רבה על ידי הטקסט של העבודה.

    זה משחק דרמטי הוא השדה העשיר ביותר ליצירתיות של ילדים.

    טקסט של העבודה  ילדים - רק בדאשר הם interweave סיפורים חדשים, להציג תפקידים נוספים, לשנות את הסיום  וכן הלאה

    לדוגמה, במשחק המבוסס על האגדה "Teremok", סנאי מופיע על סף הבית - זנב עבות, ואז הילדים ריחמו על הדוב, השועל, הזאב, שביקש teremok והבטיח לא לפגוע באיש. המשחק הסתיים בריקוד ידידותי של דמויות מהאגדות. לכן, הילדים "משחזרים מחדש" את האגדה הידועה, בהתאם לרעיונותיהם על הצורך לחיות בשלום ובשלום, ולא לראות את האויב באלה שאינם דומים לך.

    תפקידים יצירתיים במשחק תיאטרלי  באופן משמעותי שונה מן היצירתיות במשחק תפקידים.  במשחק האחרון, הילד חופשי להעביר את הדימוי של מאפייני התנהגות תפקידים: האם יכולה להיות אדיבה, קשוחה, אכפתית או אדישה לבני משפחה. במשחק התיאטרון, דמותו של הגיבור, תכונותיו העיקריות, פעולותיו וחוויותיו נקבעים על פי תוכן היצירה. יצירתיותו של הילד באה לידי ביטוי בתדמית האמיתית של הדמות. כדי להשיג זאת, אתה צריך להבין מה אופי, למה זה עושה את זה, כדי לדמיין את המדינה שלו, רגשות, כלומר, לחדור את עולמו הפנימי. וזה צריך להיעשות בתהליך של הקשבה לעבודה. צריך להגיד את זה ילד מודרני, אשר מדיה אורקולי (טלוויזיה, וידאו) להיכנס מוקדם ותקיפות, מתרגל לתפיסה הקל של יצירות אמנות. קל, כי הוא מוצג עם דימוי מוכן לעומת תמונה שמתפתחת על בסיס של רעיונות, את העבודה של הדמיון בתהליך של הקשבה לספר (ומאוחר יותר קריאה עצמית). לכן, אף על פי שפסיכולוגים מבטיחים שאהבת המשחק, משחקים דרמטיים טבועים בכל הילדים, ללא יוצא מן הכלל, המשחקים האלה (משחקים אמיתיים, ולא דרמטיזציה, שמוצגים על מתמטיות של ילדים) אינם נפוצים כפי שהם צריכים להיות, בהתחשב בהשפעתם המיוחדת על התפתחות האישיות של הילד.

    לכן, ההשתתפות המלאה של הילדים במשחק מחייבת הכנה מיוחדת, המתבטאת ביכולת לתפיסה האסתטית של אמנות המילה האמנותית, להקשיב לטקסט, לתפוס את האינטונציה, במיוחד את הדיבור. כדי להבין מה זה גיבור, צריך ללמוד לנתח את מעשיו באופן יסודי, להעריך אותם, להבין את המוסר של העבודה. היכולת להציג את גיבור העבודה, את חוויותיו, את המצב הספציפי שבו מתרחשים האירועים, תלויה במידה רבה ניסיון אישי  ילד: ככל שהתרשמותו יותר על החיים סביבו, כך גדל הדמיון, הרגשות, היכולת לחשוב. על מנת למלא את התפקיד, על הילד להחזיק באמצעים גרפיים שונים (הבעות פנים, תנועות גוף, מחוות, דיבור, הבעה באוצר מלים ואינטונציה וכו '). כתוצאה מכך, ניתן להגדיר את המוכנות למשחק תיאטרלי כרמה של התפתחות תרבותית כללית, שעל פיה ניתן להבין את יצירת האמנות, מתגברת עליה תגובה רגשית, והאמצעים האמנותיים להעברת הדימוי נשלטים. כל המדדים הללו אינם מתפתחים באופן ספונטני, אלא הם נוצרים במהלך העבודה החינוכית.

    מטבעו של המשחק הדרמטי, יש את כל הקשרים עם משחק תפקידים: ברגע שהקהל צריך, זה אומר שצריך לשלב אותו עם המשחק בתיאטרון. קשר כזה יהיה מוצלח, בתנאי שהילדים יראו מה תיאטרון, מי משרת שם, ומה הם מבצעים. כמובן, המורה יכול לספר על התיאטרון, להראות איורים, אבל ההופעות של הילדים צפויים להיות כל כך חי, כי יש רצון לאכול בתיאטרון. זה עניין אחר אם ילדים לומדים את התיאטרון "מבפנים", אחרי הקהל. הורים, לאחר שהגיבו לבקשות, עצות של המורה, להביא את הילד לתיאטרון יכול לבוא להציל. רצוי לארגן יום תיאטרוני בגן חובה: על ידי צוות הפדגוגיה והתמיכה (אפילו טוב יותר, עם מעורבות ההורים), להכין את המופע על ידי סידור אודיטוריום וכד '.

    השילוב של המשחק המוקרן (הצגה של המחזה) עם המגרש-תפקידים (משחק בתיאטרון) מאפשר לאחד ילדים עם רעיון משותף, רגשות, להתלכד על בסיס פעילויות מעניינות, ומאפשר לכל ילד להציג את פעילותו, האינדיבידואליות, היצירתיות שלו.
      ישנם סוגים רבים של משחקים תיאטרוניים שונים בעיצוב, והכי חשוב - הפרטים של פעילויות תיאטרליות לילדים.
      באחד ילדים מציגים את המחזה בעצמם כאמנים, כל ילד ממלא את תפקידו.
      אצל אחרים, ילדים מתנהגים כמו במשחק של הבמאי: הם משחקים יצירה ספרותית, שהדמויות שלה מתוארות בעזרת צעצועים, מביעות את תפקידיהן.
      דומים מופעים באמצעות תיאטרון שולחן העבודה עם דמויות תלת מימדי או מישורי  או כך שנקרא פוסטר משחקים תיאטרליים. בילדים האחרונים על הפלנל, המסך באמצעות תמונות(לעתים קרובות לחתוך לאורך קווי המתאר) להראות סיפור  ועוד, הסוג הנפוץ ביותר של משחקי תיאטרון הוא תיאטרון צל.
      לפעמים ילדים מתנהגים כמו ילדים אמיתיים. בובות. במשחק הזה ניתן להשתמש שני סוגים של צעצועים בובה עם מכשירים שונים טכניקה שונה  נהיגה.

    בגן המודרני יש לעתים קרובות יותר בובות של צעצוע התיאטרון הרוסי המקורי - פטרוזיליה  (תיאטרון הפטרוזיליה). בפועל, צעצועים כאלה שכיח יותר נקרא ביבאבו (תיאטרון ביבאבו). לצעצועים האלה יש את עקרון הכפפות של המכשיר: בובה, חלולה בפנים, מונחת על הזרוע (הילד מציב אצבע על ראש הבובה, גדולה ובינונית בשרוול החליפה, לוחץ את האצבעות האחרות על כף היד). מציג את הביצועים בגלל המסך; בובות מחזיקות בובות מעל ראשיהן, כך שיש להן שם אחר - רכיבה.

    בשנים האחרונות הופיעו מוסדות לגיל הרך בובות, מסודרות לפי עיקרון הבובות.  הם מובלים סביב האתר, הבמה, מושכים בראש המיתרים, מחרוזות מחוברות לרצועות.

    שתי הדרכים של בובות נהיגה הן די מסובך אפילו עבור ילדים בגיל הגן הבוגר, ולכן תרגילים מיוחדים נדרשים. המורה מלמד ילדים כיצד להציג את תנועות הבובות (הטיה, סיבוב, ידיים מנופפות), ולוודא שהתנועות והדיבור של הדמויות חופפות.

    ) ב תנאים לפיתוח משחקים
      בין תנאים המסייעים לפיתוח של משחקים תיאטרלייםלהלן יש לקרוא:
      עם גיל מוקדם  ללמד ילדים להקשיב למילה האמנותית, להגיב עליה מבחינה רגשית.  לעתים קרובות לפנות patshku, pestushku, popevkam, בדיחות, שירים, כולל אלה המעודדים את הילד לדיאלוג ("היה הסנדלר?" - וואס - Shil המגפיים? - Shil ");
    - לגדל עניין של ילדים בדרמטיזציה, פעילויות תיאטרליות.  לשם כך, כדי ליצור מצבים מיוחדים בהם דמויות תיאטרון הבובות, צעצועים פיגורטיביים להיכנס לדיאלוג עם הילדים, לפעול את הקלעים. לדוגמה, באני (צעצוע, לשים על ידו של מטפל) בא להכיר את הילדים, קורא פסוקים אליהם, וכו ' במשחקי הילדים הצעירים יש השפעה מגרה על הפגנת הופעות השירים שהם מכירים ("מאשה" מאת ל 'ברטו, "על מרינקה" של נ' זאביילי וכו ') (ר' א 'ז'וקובסקיה). המורה כולל את ילדי השנה השלישית והרביעית במשחקי אגדות מוכרים.
      סוגים שונים של תיאטרון משמשים: שולחן העבודה, סוג האצבע, דרמטיזציה בעזרת flannelgraph. השימוש באלמנטים של תחפושות (כובעים, סינרים, זנבות) ותכונות (לפת, את חפירה, כלב כלבים) גורם להתעניינות רבה בילדים והרצון לשחק בסיפור הלול.

    ההתעניינות במשחקים תיאטרליים בילדים בגיל העמידה ובגיל המבוגר מושפעת מתוכן העבודה, מהכללתם במצב התיאטרון, בהכנת המחזה, הרצון להציג את ההצגה בפני ילדים והורים. חיזוק העניין תורם להשתתפות בעיצוב המחזה, ביצירה יצירתית של צעצועים תיאטרוניים, כתיבת הופעות. ידע חדש על התיאטרון (בתיאטרון יש במה, לובי, אודיטוריום, נוף, תזמורת), על ז'אנרים שונים של אמנות תיאטרונית, על ההיסטוריה של התיאטרון יכול להיות מקור טוב של עניין. לבסוף, לאורך כל שנות ילדות הגן, האינטרס שומר על המודעות להצלחת הפעילות, ולכן חשוב לבחור עבור כל ילד כי חלק מהעבודה בה הוא מרגיש את צמיחתו, יהיה מרוצה;

    - לטפל בציוד תיאטרלי משחקים.  יש צורך לרכוש צעצועים תיאטרליים, לעשות צעצועים בעבודת יד, ליצור קרן של תלבושות, עדכון קישוטים ותכונות.

    בני משפחה של תלמידים מוכנים להצטרף לעבודה זו. גן. הסבתות יכולות לסייע בהכנת תחפושות, ואבות יכולים להציע את העיצוב ולעשות מסכים נוחים, מסכים לתיאטרון הצל, וכו '. פעם בשנה (במארס ביום הבינלאומי לתיאטרון), מומלץ לפתוח תערוכה באולם הגנים: למקם את המורים והילדים , ציוד המשפחות שלהם, צעצועים, תחפושות; להכין דוכנים עם תצלומים המשקף את המשחקים התיאטרליים של התלמידים. תוספת טובה לתערוכה תהיה המופע בהשתתפות ילדים ומבוגרים;

    - לשים לב רציני לבחירה של יצירות ספרותיות עבור משחקים תיאטרליים.  יש לתת עדיפות לעבודות עם רעיון מוסרי מובנה לילדים, עם אירועים דינמיים, עם דמויות בעלות מאפיינים אקספרסיביים. אגדות לענות על דרישות אלה במידה הגדולה ביותר. אגדות קל להכות, כפי שהם בנויים על דיאלוגים קצרים של תווים, מכילים חזרות של מצבים. גיבורי אגדות נכנסים למערכות יחסים מסוימות, שבהן התכונות של הדמות, המחשבות והרגשות מתבטאות.

    פיתוח משחקים תיאטרליים  תלוי התוכן ושיטות החינוך האמנותי של ילדים בכללכמו כן מרמת העבודה החינוכית בקבוצה. הדגש העיקרי בניהול הפדגוגי של משחקים תיאטרוניים אינו נמצא בתהליך המשחק, אלא בשלב ההכנה שלו.